fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaTransportKonfederacja interweniuje w Ministerstwie Infrastruktury

Konfederacja interweniuje w Ministerstwie Infrastruktury

Posłowie Konfederacji Michał Wawer i Witold Tumanowicz interweniowali w Ministerstwie Infrastruktury w sprawie nieuczciwej konkurencji ze strony ukraińskich firm transportowych.

Od miesięcy trwa protest polskiej branży transportowej, która boryka się z polityką dyskryminacji i nierównej konkurencji ze strony ukraińskich firm. Od 6 listopada br. polscy przewoźnicy blokują przejścia graniczne w Korczowej, Dorohusku i Hrebennem. O sprawie pisaliśmy już kilka dni temu: Przewoźnicy protestują w Dorohusku.

Nieuczciwa konkurencja

Przedstawiciele branży transportowej dzień i noc bronią na granicy polskiego interesu narodowego, bronią polskiej gospodarki przed nieuczciwą konkurencją z Ukrainy. Nie widzimy rządu i przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury na granicy polsko-ukraińskiej, nie widzimy na przejściach granicznych, nie widzimy na negocjacjach ze stroną ukraińską

– powiedział poseł Michał Wawer.

Polityk zaznaczył, że branża transportowa odpowiada za 6 proc. polskiego PKB, zapewnia 1 mln miejsc pracy i wpłaca do budżetu 16 mld zł rocznie. Dodał, że Ukraina, która nie jest członkiem UE, odnosi korzyści z unijnego rynku większe niż kraje członkowskie.

Ukraińscy przewoźnicy nie muszą spełniać norm technicznych, nie muszą spełniać wymogów prawnych, nie muszą spełniać wymogów finansowych, które muszą spełniać polscy przewoźnicy

– wyjaśniał poseł Wawer.

Postulaty branży

Witold Tumanowicz ocenił, że „polska branża transportowa dostała cios w plecy od polskiego rządu, który dopuścił do tej nieuczciwej konkurencji z przewoźnikami zza wschodniej granicy”. Przedstawił również postulaty protestujących polskich przewoźników: wprowadzenie limitu zezwoleń na wjazdy przewoźników zza wschodniej granicy; zawieszenie licencji wydanych po wybuchu wojny na Ukrainie; interwencje rządu w sprawie postępowania strony ukraińskiej wobec polskich ciężarówek w ramach e-kolejki i wyrzucania polskich ciężarówek z kolejki do przejścia granicznego, w efekcie czego zostały zmuszone do pozostania na Ukrainie.

Źródło: Biuro Prasowe Konfederacji
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA