fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaKoniec hossy dla fotowoltaiki?

Koniec hossy dla fotowoltaiki?

Na skutek zmiany przepisów rozwój fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce zostanie znacznie wyhamowany – podaje „Rzeczpospolita”.

Eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej prognozują, że w przyszłym roku w Polsce może przybyć ok. 1 GW nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych, podczas gdy w 2021 r. powstało ich aż 2 GW. Z kolei Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV jest jeszcze bardziej pesymistyczne i szacuje, że spadek liczby nowych instalacji wyniesie nawet 70 proc.

„Rzeczpospolita” tłumaczy, że spadek będzie skutkiem przyjętego przez Sejm systemu rozliczeń dla właścicieli instalacji fotowoltaicznych, który będzie mniej korzystny i bardziej skomplikowany dla użytkowników. Co więcej, chętni na instalację paneli będą cieszyć się mniejszymi dopłatami niż dotychczas. Rząd chce w ten sposób ograniczyć ryzyko przeciążenia sieci. Poza tym, żeby instalacja była opłacalna dla prosumenta, to będzie musiała być tak zaprojektowana, aby nie produkować więcej, niż się zużywa. Eksperci wskazują jednak, że nawet po zmianach prosument nadal będzie w lepszej sytuacji niż osoba zdana wyłącznie na prąd z elektrowni, a przy odpowiednio zainstalowanej fotowoltaice rachunki mogą obniżyć się nawet o 50-60 proc.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA