fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus: Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS

Koronawirus: Rolnicy zwolnieni ze składek KRUS

Zwolnienia z konieczności opłacania składek KRUS to inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy i ukłon w stronę środowisk wiejskich. Podobne inicjatywy mają kluczowe znaczenie dla utrzymania stabilności krajowego sektora rolnego. Decyzja prezydenta, która otrzymała od rządu zielone światło, uchroni zapewne rolników przed bankructwami, a te – szczególnie w kontekście utrudnień względem funkcjonowania łańcucha dostaw – stanowią poważne zagrożenie dla największych krajowych eksporterów.

Zwolnienie ze składek KRUS to kontynuowanie polityki tarczy antykryzysowej, której efektem jest także częściowe zwolnienie z płatności składek ZUS. Zwolnienie dotyczyć będzie okresu trzech miesięcy i obejmować będzie składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowne za II kwartał 2020 roku. W tym okresie koszt składek pokryty zostanie z budżetu państwa. To jednak nie jedyna szansa do rolników.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że będzie wnioskować, podczas posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, o przesuniecie niewykorzystanych środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na walkę z ekonomicznymi skutkami koronawirusa. Minister chce również czasowego zwiększenia nakładów na rolnictwo z budżetu Unii Europejskiej. Szczegóły dotyczące planu ratowania rolnictwa poznamy najpewniej podczas najbliższego posiedzenia sejmu.

Ze względu na pandemię koronawirusa rolnicy zgłaszają wciąż nowe problemy. Sektor sadowniczy zwraca uwagę na brak rąk do pracy. Najwięksi sadownicy wskazują na fakt masowego opuszczania naszego kraju przez pracowników najemnych z Ukrainy. Nie pomaga w tym kontekście ani zwiększenie zatrudnienia osób z krajów azjatyckich, ani wydłużanie pozwoleń na pracę w Polsce dla osób z Ukrainy. Znaczne kłopoty zaczyna odczuwać sektor produkcji mleczarskiej – jeden ze sztandarowych działów rodzimej produkcji rolnej. Mleczarze zgłaszają problemy ze sztucznie zawyżanymi cenami transportu morskiego, który w rekordowych przypadkach jest obecnie droższy niż jeszcze kilka miesięcy temu o 70-100 proc. Jest to spowodowane załamaniem się łańcucha dostaw między krajami europejskimi, a Chinami. Obecnie problem z dotarciem do chińskich portów – choć nie tylko do nich – ma większość transportów wypływających z portów w Gdańsku i Gdyni. Podobne problemy zgłaszać zaczynają producenci mięsa, którzy eksportują swoje produkty poza granice naszego kraju. Sytuacja jest poważna, ale działania rządu wydaj się w tym kontekście racjonalne.

Największe gospodarki świata, takie jak Stany Zjednoczone, prognozują znaczące wzrosty bezrobocia spowodowane długofalowymi skutkami pandemii koronawirusa. Dlatego tak ważne jest właściwe projektowanie kierunków rozwoju gospodarczego. Szczególnie propozycji deregulacyjnych. Dotyczą one nie tylko rolnictwa, ale także sfery sprawozdawczej, sektora energii odnawialnej czy choćby przedłużania pozwoleń na pobyt w kraju tych umożliwiających pracę w Polsce obcokrajowcom.

Działania rządu w sprawie rolnictwa i planowane zawieszenie konieczności opłacania składek KRUS to krok, który wpisuje się w dobrą politykę antykryzysową. Wciąż jednak do zrobienia pozostaje wiele. Biorąc pod uwagę doświadczenia krajów, w których koronawirus zbiera dużo większe żniwo niż w Polsce, najgorsze przed nami. To będzie najważniejszy dotąd test dla rządu, przedsiębiorców oraz konsumentów. Pytanie, czy podczas najbliższego posiedzenia Sejmu RP, test ten zda także opozycja.

*autor jest Dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Jak uzdrowić krajową legislację?

W Polsce o procesie legislacyjnym trudno dziś mówić bez emocji. Złośliwie można by powiedzieć, że jest to wprawdzie proces, ale nie stanowienia prawa, tylko jego masowej produkcji. I to produkcji marnej jakości. Nie pozostaje to bez znaczenia dla biznesu, który o legislacji myśli z uzasadnioną trwogą.
6 MIN CZYTANIA

Obudzić z marazmu polski rynek pracy!

Polski rynek pracy w niedalekiej przyszłości będzie borykać się z niedoborem pracowników znacznie przewyższającym dzisiejsze, sygnalizowane przez przedsiębiorców, problemy. Wskaźniki demograficzne nie pozostawiają tu złudzeń. Pozostaje tu zatem pytanie – co robić?
5 MIN CZYTANIA

Polska powinna mieć swoją rakiję

Produkcja destylatów to element tradycji i kultury wielu regionów świata. Polska wcale nie jest tu białą plamą na mapie świata, ale od innych miejsc w samej choćby Unii Europejskiej odróżnia nas to, że wytwarzanie trunków o „słusznym” woltażu w domowych warunkach jest nad Wisłą po prostu nielegalne.
4 MIN CZYTANIA