fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajKPO to krajowy plan kapitulacji przed Brukselą!

KPO to krajowy plan kapitulacji przed Brukselą!

Zdaniem polityków Konfederacji akceptacja przez Polskę warunków eurokratów dotyczących Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że PiS de facto sprzedał Polskę za pieniądze z Brukseli.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Z ust szefowej KE usłyszeliśmy jednak, że akceptacja KPO nie oznacza wypłaty pieniędzy. Polska dostanie je dopiero, gdy zacznie wprowadzać przepisy narzucone przez UE, tzw. kamienie milowe. KPO zawiera 48 reform i 116 kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników.

Podstawowym warunkiem jest reforma wymiaru sprawiedliwości w wymiarze dyscyplinarnym sędziów. Ursula von der Leyen zaznaczyła, że pierwsza transza pieniędzy przyjdzie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone, a postępowania poprzedniej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów wycofane.

– PiS de facto sprzedał Polskę za pieniądze z Brukseli – powiedział poseł Michał Urbaniak. – To tu, w Warszawie powinny zapadać decyzje o tym, w jakim kierunku Polska ma zmierzać, a nie w Brukseli.

Kamienie milowe, które przyjąć ma Polski rząd, by otrzymać pieniądze z Unii, zawierają mnóstwo reform wewnętrznych na wielu polach administracji państwowej. Wśród nich są: pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, nowe podatki, rugowanie samochodów spalinowych z rynku, przejście na edukację online i teleporady medyczne, zmiana regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów, ułatwienia dla budowy farm wiatrowych czy wytyczenie ram prawnych dla wykorzystania wodoru. Mają być także naciski na podniesienie wieku emerytalnego.

– Kamienie milowe to nic innego jak lista absurdalnych warunków, które Polska musi spełnić, jeśli chce otrzymać trochę pieniędzy z brukselskiej sakiewki. Ta lista nie ma końca. Będziemy spełniać te warunki i będą pojawiać się kolejne warunki, czyli kolejne elementy polskiej suwerenności, które będziemy musieli oddać – powiedział Tomasz Grabarczyk z biura prasowego Konfederacji.

– To jest krajowy plan kapitulacji przed Brukselą – oceniają konfederaci.

Zobacz także: KPO katastrofą dla kierowców!

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA

Etapy rozwoju Unii

Niektórzy zarzucają mi, że bez powodu nienawidzę Unii Europejskiej. Albo uważają, że nawet jeśli mam jakiś powód, to nie mam racji, bo przecież Unia jest taka wspaniała i chce wyłącznie naszego dobrobytu. To kompletna nieprawda.
5 MIN CZYTANIA

Sri Lanka nie tylko tuk tukiem

Podczas targów książki w Łodzi, na których odbyła się prapremiera mojej najnowszej książki „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”, jedna z czytelniczek napomknęła, że planuje wyjazd na Sri Lankę. Odpowiedziałem, że właśnie cały styczeń przebywałem w tym kraju i co nieco wiem o wyspie. Kobieta spytała mnie, czy da się tam przeżyć za 20 dolarów. Spytałem, czy ma na myśli jeden dzień, ale po jej minie wywnioskowałem, że chyba myślała o znacznie dłuższym okresie czasu. Stwierdziłem, że jeden dzień jedna osoba może jakoś przeżyć za tę kwotę, ale na pewno nie cała rodzina przez miesiąc.
7 MIN CZYTANIA