fbpx
środa, 6 listopada, 2024
Strona głównaKrajKPO to krajowy plan kapitulacji przed Brukselą!

KPO to krajowy plan kapitulacji przed Brukselą!

Zdaniem polityków Konfederacji akceptacja przez Polskę warunków eurokratów dotyczących Krajowego Planu Odbudowy oznacza, że PiS de facto sprzedał Polskę za pieniądze z Brukseli.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Z ust szefowej KE usłyszeliśmy jednak, że akceptacja KPO nie oznacza wypłaty pieniędzy. Polska dostanie je dopiero, gdy zacznie wprowadzać przepisy narzucone przez UE, tzw. kamienie milowe. KPO zawiera 48 reform i 116 kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników.

Podstawowym warunkiem jest reforma wymiaru sprawiedliwości w wymiarze dyscyplinarnym sędziów. Ursula von der Leyen zaznaczyła, że pierwsza transza pieniędzy przyjdzie, kiedy nowe prawo zostanie wdrożone, a postępowania poprzedniej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów wycofane.

– PiS de facto sprzedał Polskę za pieniądze z Brukseli – powiedział poseł Michał Urbaniak. – To tu, w Warszawie powinny zapadać decyzje o tym, w jakim kierunku Polska ma zmierzać, a nie w Brukseli.

Kamienie milowe, które przyjąć ma Polski rząd, by otrzymać pieniądze z Unii, zawierają mnóstwo reform wewnętrznych na wielu polach administracji państwowej. Wśród nich są: pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych, nowe podatki, rugowanie samochodów spalinowych z rynku, przejście na edukację online i teleporady medyczne, zmiana regulaminu Sejmu, Senatu i Rady Ministrów, ułatwienia dla budowy farm wiatrowych czy wytyczenie ram prawnych dla wykorzystania wodoru. Mają być także naciski na podniesienie wieku emerytalnego.

– Kamienie milowe to nic innego jak lista absurdalnych warunków, które Polska musi spełnić, jeśli chce otrzymać trochę pieniędzy z brukselskiej sakiewki. Ta lista nie ma końca. Będziemy spełniać te warunki i będą pojawiać się kolejne warunki, czyli kolejne elementy polskiej suwerenności, które będziemy musieli oddać – powiedział Tomasz Grabarczyk z biura prasowego Konfederacji.

– To jest krajowy plan kapitulacji przed Brukselą – oceniają konfederaci.

Zobacz także: KPO katastrofą dla kierowców!

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA