fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaKryształyKryształy 2022Nominacje w kategorii „Wsparcie MŚP"

Nominacje w kategorii „Wsparcie MŚP”

Finał drugiej edycji Kryształów Polskiej Gospodarki zbliża się wielkimi krokami. Jedną z kategorii konkursowych jest WSPARCIE DLA MŚP. To nagroda dla podmiotu, który w wyjątkowy sposób pomaga rozwijać się polskim małym i średnim przedsiębiorcom.

Kapituła Konkursu w tej kategorii do ścisłego finału nominowała cztery kandydatury. Oto one:

 • BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

Polski bank rozwoju jest twórcą i animatorem platformy 3W (woda – wodór – węgiel), która w tzw. Interdyscyplinarnym Centrum Innowacji zrzesza już 20 uczelni wyższych i blisko 100 podmiotów z sektora MŚP, a w kolejce do przystąpienia czeka kolejnych 100 polskich firm. Inicjatywa 3W, której patronuje BGK, polega przede wszystkim na tworzeniu w obrębie jednego wspólnego środowiska pewnego rodzaju ekosystemu, który koncentruje działania reprezentantów biznesu, ale także naukowców i przedstawicieli sektora publicznego oraz potencjalnych inwestorów. To zaś zwiększa szanse na rozwój innowacyjnych pomysłów i ich finansowanie w obszarze rozwoju nowych technologii związanych z wodą, węglem i wodorem. Wartość sektora 3W w Polsce wyceniania jest na 4,86 mld dolarów. Według szacunków ekspertów, do 2030 r. największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie w naszym kraju do 5,6 mld dolarów. To ogromna szansa dla całej polskiej gospodarki na skok cywilizacyjny.

 • POMORSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA 

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została najlepszą strefą ekonomiczną 2022 roku w Polsce, udzielając wsparcia 78 projektom inwestycyjnym o łącznym nakładzie przekraczającym 2,7 mld zł. Inwestycje przyczyniły się do powstania 307 nowych miejsc pracy oraz utrzymania ponad 10 250 stanowisk. Dzięki jej funkcjonowaniu wiele firm z sektora MŚP mogło pozwolić sobie na nowe projekty w czasie niestabilnej sytuacji na rynku globalnym. Niewątpliwie sytuacja geopolityczna wymusiła na przedsiębiorcach większą ostrożność przy planowaniu nowych inwestycji, ale bez wsparcia PSSE nie byłoby nowych inwestycji w wielu miejscach północnej Polski. Zresztą w ubiegłym roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się liderem nie tylko na arenie krajowej –  rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 zajęła 2. miejsce wśród specjalnych stref ekonomicznych w Europie oraz 7. na świecie!

 • PKN ORLEN

ORLEN jako największy w Polsce multienergetyczny koncern technologiczny wspiera krajowe małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez aktywną politykę regulacji cen. Ma przyjazne podejście do przedsiębiorców poprzez dobry system dystrybucji paliw. Dba o polskie małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez skupienie się na kontraktowaniu usług szczególnie dla części sklepowo-restauracyjnej dostarczanych przez lokalny biznes.

 • POLPHARMA S.A.

Nominacja dla Polpharmy za prowadzenie specjalnych programów edukacyjnych skierowanych do lekarzy specjalistów i farmaceutów, w których udział biorą również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Efektem tych działań jest powstanie Naukowej Fundacji Polpharmy, której celem jest  finansowanie projektów badawczych o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju medycyny i farmacji, w tym sektora MŚP działającego w tym segmencie gospodarki.

Więcej o konkursie Kryształy Polskiej Gospodarki piszemy TUTAJ I TUTAJ.

ZOBACZ FINALISTÓW KATEGORII ZIELONE INNOWACJE

ZOBACZ FINALISTÓW W KATEGORII SAAMORZĄD PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCOM

KAPITUŁA KONKURSU

  • Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
  • Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
  • Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
  • Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
  • Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
  • Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
  • Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
  • Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.

 

Patronat Telewizyjny

tvp

Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki:

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kryształy Polskiej Gospodarki: GRUPA AZOTY – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Grupy Azoty za projekt Polimery Police. Nagrodę, którą wręczył wiceprezes Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Piotr Hofman, odebrał wiceprezes Grupy Azoty S.A. Grzegorz Kądzielawski.

Kryształy Polskiej Gospodarki: ANDRZEJ BIEŃCZAK – laureat w kategorii NAGRODA REDAKCJI

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. Jedna ze statuetek w kategorii NAGRODA REDAKCJI trafiła do Andrzeja Bieńczaka, przedsiębiorcy, filantropa, prezesa firmy Eleo Development, założyciela Fundacji Pomocy Dzieciom im. Stanisławy Bieńczak w Brzozowie.

Kryształy Polskiej Gospodarki: laureat w kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU

Prezentujemy zwycięzców II edycji konkursu KRYSZTAŁY POLSKIEJ GOSPODARKI 2022. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ufficio Primo w Warszawie, dziewięcioro laureatów odebrało wyjątkowe statuetki z zielonego złota. W kategorii OSOBOWOŚĆ ROKU statuetka trafiła do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Nagrodę, którą wręczył prezes wydawnictwa Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o. Grzegorz Tomaszewski, w imieniu laureata odebrał sekretarz stanu w MAP Andrzej Śliwka.

INNE TEGO AUTORA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Sektor MŚP musi mówić jednym głosem

Trwa proces budowy dużego środowiska polskich przedsiębiorców z sektora MŚP – pełnych zrozumienia swojej ogromnej wartości, tożsamości i swoich praw. Środowiska, które już niedługo będzie mogło mówić jednym głosem, którego żadna władza nie będzie mogła zlekceważyć – mówi nam Adam Abramowicz. Rozmawiamy u progu końca jego sześcioletniej kadencji w roli rzecznika MŚP.
9 MIN CZYTANIA

Polskie prawo pracy trzeba napisać od nowa [WYWIAD]

Prawo karne dotyczy 1 proc. obywateli, prawo cywilne – 10 proc., natomiast prawo pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczy nas wszystkich. Dlatego o tę gałąź prawa powinno się szczególnie dbać. A mamy przestarzały, nieczytelny i nieprzejrzysty Kodeks pracy – mówi nam mec. Waldemar Gujski, jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych prawników zajmujących się prawem pracy.
11 MIN CZYTANIA