Kapituła Konkursu w tej kategorii do ścisłego finału nominowała cztery kandydatury. Oto one:
- BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO
Polski bank rozwoju jest twórcą i animatorem platformy 3W (woda – wodór – węgiel), która w tzw. Interdyscyplinarnym Centrum Innowacji zrzesza już 20 uczelni wyższych i blisko 100 podmiotów z sektora MŚP, a w kolejce do przystąpienia czeka kolejnych 100 polskich firm. Inicjatywa 3W, której patronuje BGK, polega przede wszystkim na tworzeniu w obrębie jednego wspólnego środowiska pewnego rodzaju ekosystemu, który koncentruje działania reprezentantów biznesu, ale także naukowców i przedstawicieli sektora publicznego oraz potencjalnych inwestorów. To zaś zwiększa szanse na rozwój innowacyjnych pomysłów i ich finansowanie w obszarze rozwoju nowych technologii związanych z wodą, węglem i wodorem. Wartość sektora 3W w Polsce wyceniania jest na 4,86 mld dolarów. Według szacunków ekspertów, do 2030 r. największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 proc., a wartość całego rynku 3W wzrośnie w naszym kraju do 5,6 mld dolarów. To ogromna szansa dla całej polskiej gospodarki na skok cywilizacyjny.
- POMORSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna została najlepszą strefą ekonomiczną 2022 roku w Polsce, udzielając wsparcia 78 projektom inwestycyjnym o łącznym nakładzie przekraczającym 2,7 mld zł. Inwestycje przyczyniły się do powstania 307 nowych miejsc pracy oraz utrzymania ponad 10 250 stanowisk. Dzięki jej funkcjonowaniu wiele firm z sektora MŚP mogło pozwolić sobie na nowe projekty w czasie niestabilnej sytuacji na rynku globalnym. Niewątpliwie sytuacja geopolityczna wymusiła na przedsiębiorcach większą ostrożność przy planowaniu nowych inwestycji, ale bez wsparcia PSSE nie byłoby nowych inwestycji w wielu miejscach północnej Polski. Zresztą w ubiegłym roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna okazała się liderem nie tylko na arenie krajowej – rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 zajęła 2. miejsce wśród specjalnych stref ekonomicznych w Europie oraz 7. na świecie!
- PKN ORLEN
ORLEN jako największy w Polsce multienergetyczny koncern technologiczny wspiera krajowe małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez aktywną politykę regulacji cen. Ma przyjazne podejście do przedsiębiorców poprzez dobry system dystrybucji paliw. Dba o polskie małe i średnie przedsiębiorstwa poprzez skupienie się na kontraktowaniu usług szczególnie dla części sklepowo-restauracyjnej dostarczanych przez lokalny biznes.
- POLPHARMA S.A.
Nominacja dla Polpharmy za prowadzenie specjalnych programów edukacyjnych skierowanych do lekarzy specjalistów i farmaceutów, w których udział biorą również osoby prowadzące działalność gospodarczą. Efektem tych działań jest powstanie Naukowej Fundacji Polpharmy, której celem jest finansowanie projektów badawczych o wyjątkowym znaczeniu dla rozwoju medycyny i farmacji, w tym sektora MŚP działającego w tym segmencie gospodarki.
Więcej o konkursie Kryształy Polskiej Gospodarki piszemy TUTAJ I TUTAJ.
ZOBACZ FINALISTÓW KATEGORII ZIELONE INNOWACJE
ZOBACZ FINALISTÓW W KATEGORII SAAMORZĄD PRZYJAZNY PRZEDSIĘBIORCOM
KAPITUŁA KONKURSU
- Andrzej SADOWSKI – prezydent Centrum im. Adama Smitha
- Zbigniew KRYSIAK – przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana
- Konrad RACZKOWSKI – prorektor ds. finansowych, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW
- Zdzisław SOKAL – doradca społeczny Prezydenta RP
- Krzysztof PRZYBYŁ – prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”
- Grzegorz TOMASZEWSKI – prezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
- Piotr HOFMAN – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
- Bartosz TOMCZYK – wiceprezes zarządu Forum Polskiej Gospodarki Sp. z o.o.
Patronat Telewizyjny
Patroni Honorowi II edycji konkursu Kryształy Polskiej Gospodarki: