Polski Związek Firm Deweloperskich chce rozszerzenia tzw. ustawy lex deweloper o tereny centrów i galerii handlowych – informuje wyborcza.pl.

kontrowersyjny dfg uchwalony - grafika wpisu

Według wiceprezesa PZFD Konrada Płochockiego wielkopowierzchniowe centra handlowe tracą w Polsce na znaczeniu, a powodem takiego rozwoju sytuacji jest zmiana przyzwyczajeń konsumentów i rozwój handlu internetowego. W efekcie, galerie handlowe mają mniej klientów.

Jednocześnie Konrad Płochocki wskazuje, że w wielu miastach centra handlowe często zajmują najlepsze działki, które są w dodatku świetnie skomunikowane. Dlatego PZFD chce, by takie grunty też mogły być przekształcane na działki pod zabudowę mieszkaniową i dlatego zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o odpowiednią zmianę specustawy mieszkaniowej, która obowiązuje od 2018 r.

Przypomnijmy, że tzw. lex deweloper miała być receptą na wykorzystanie najlepszych działek w miastach pod budowę mieszkaniową. W rzeczywistości w ciągu pierwszych dwóch lat jej obowiązywania wydano na jej podstawie tylko 170 uchwał lokalizacyjnych. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że uzyskanie uchwały lokalizacyjnej często jest bardziej skomplikowane niż uzyskanie nawet pozwolenia na budowę.

Źródło: wyborcza.pl

Poprzedni artykułSieroty po koronie
Następny artykułProdukcja mleka przestaje być opłacalna