fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjeLex deweloper do zmiany?

Lex deweloper do zmiany?

Polski Związek Firm Deweloperskich chce rozszerzenia tzw. ustawy lex deweloper o tereny centrów i galerii handlowych - informuje wyborcza.pl.

Według wiceprezesa PZFD Konrada Płochockiego wielkopowierzchniowe centra handlowe tracą w Polsce na znaczeniu, a powodem takiego rozwoju sytuacji jest zmiana przyzwyczajeń konsumentów i rozwój handlu internetowego. W efekcie, galerie handlowe mają mniej klientów.

Jednocześnie Konrad Płochocki wskazuje, że w wielu miastach centra handlowe często zajmują najlepsze działki, które są w dodatku świetnie skomunikowane. Dlatego PZFD chce, by takie grunty też mogły być przekształcane na działki pod zabudowę mieszkaniową i dlatego zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o odpowiednią zmianę specustawy mieszkaniowej, która obowiązuje od 2018 r.

Przypomnijmy, że tzw. lex deweloper miała być receptą na wykorzystanie najlepszych działek w miastach pod budowę mieszkaniową. W rzeczywistości w ciągu pierwszych dwóch lat jej obowiązywania wydano na jej podstawie tylko 170 uchwał lokalizacyjnych. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że uzyskanie uchwały lokalizacyjnej często jest bardziej skomplikowane niż uzyskanie nawet pozwolenia na budowę.

Źródło: wyborcza.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA