fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjeLex deweloper do zmiany?

Lex deweloper do zmiany?

Polski Związek Firm Deweloperskich chce rozszerzenia tzw. ustawy lex deweloper o tereny centrów i galerii handlowych - informuje wyborcza.pl.

Według wiceprezesa PZFD Konrada Płochockiego wielkopowierzchniowe centra handlowe tracą w Polsce na znaczeniu, a powodem takiego rozwoju sytuacji jest zmiana przyzwyczajeń konsumentów i rozwój handlu internetowego. W efekcie, galerie handlowe mają mniej klientów.

Jednocześnie Konrad Płochocki wskazuje, że w wielu miastach centra handlowe często zajmują najlepsze działki, które są w dodatku świetnie skomunikowane. Dlatego PZFD chce, by takie grunty też mogły być przekształcane na działki pod zabudowę mieszkaniową i dlatego zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o odpowiednią zmianę specustawy mieszkaniowej, która obowiązuje od 2018 r.

Przypomnijmy, że tzw. lex deweloper miała być receptą na wykorzystanie najlepszych działek w miastach pod budowę mieszkaniową. W rzeczywistości w ciągu pierwszych dwóch lat jej obowiązywania wydano na jej podstawie tylko 170 uchwał lokalizacyjnych. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że uzyskanie uchwały lokalizacyjnej często jest bardziej skomplikowane niż uzyskanie nawet pozwolenia na budowę.

Źródło: wyborcza.pl

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

Rośnie aktywność inwestycyjna polskich firm

Listopad to już trzeci miesiąc z rzędu, w którym odnotowano w Polsce wzrost aktywności inwestycyjnych przedsiębiorstw.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Oto najlepsza szkoła biznesowa w Polsce

Akademia Leona Koźmińskiego z dobrym wynikiem znalazła się na prestiżowej liście 90 najlepszych biznesowych szkół w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Port Gdańsk najlepszy w Europie!

W 2022 roku port w Gdańsku po raz kolejny odnotował największy przyrost wolumenu przeładunku towarów w całej Europie.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi sprzedawców AGD i RTV

Pogarsza się sytuacja finansowa sklepów, które zajmują się sprzedażą elektroniki i sprzętów AGD. Dowodem na to jest restrukturyzacja spółki NEONET.
2 MIN CZYTANIA