fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaMałe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd

Małe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd

Od 1 października mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz podmioty wrażliwe płacą mniej za prąd, a dla gospodarstw domowych obowiązują wyższe limity zużycia prądu.

Polski Komitet Energii Elektrycznej przypomniał, że od 1 października obowiązują niższe stawki za prąd dla MŚP oraz firm wrażliwych. Po zmianach będą one wynosić 603 zł za MWh zamiast dotychczasowych 785 zł. Mniej za prąd zapłacą też gospodarstwa domowe.

Zmiany to efekt noweli ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Poza najmniejszymi firmami, również tymi jednoosobowymi, z niższych stawek skorzystają tak zwane podmioty wrażliwe, czyli noclegownie, domy pomocy społecznej albo żłobki.

To reakcja na znaczący wzrost kosztów wytworzenia energii przekładający się na ceny kontraktowane na rynku hurtowym. Niższe ceny energii elektrycznej obejmują wszystkie podmioty uprawnione, które złożyły stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii

– powiedział Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Niższe stawki będą dotyczyć tylko tych podmiotów, które złożyły stosowne oświadczenie, a jeśli do tej pory tego nie zrobiły, to wciąż jest to możliwe. Wówczas jednak preferencyjna cena będzie obowiązywać od kolejnego miesiąca.

Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za prąd

Nowelizacja przepisów zwiększyła również limit zużycia energii dla preferencyjnej ceny z 2 tys. do 3 tys. KWh dla wszystkich gospodarstw domowych. W przypadku gospodarstw gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami ten limit zwiększył się z 2600 do 3600 kWh, a dla rolników i gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny – z 3000 do 4000 kWh. Zamrożona cena prądu wynosi niewiele ponad 40 groszy za KWh. Według Macieja Maciejowskiego przeciętna polska rodzina dzięki Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii zapłaci w 2023 roku nawet o 4 tys. złotych mniej za energię elektryczną.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA