fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaMałe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd

Małe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd

Od 1 października mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz podmioty wrażliwe płacą mniej za prąd, a dla gospodarstw domowych obowiązują wyższe limity zużycia prądu.

Polski Komitet Energii Elektrycznej przypomniał, że od 1 października obowiązują niższe stawki za prąd dla MŚP oraz firm wrażliwych. Po zmianach będą one wynosić 603 zł za MWh zamiast dotychczasowych 785 zł. Mniej za prąd zapłacą też gospodarstwa domowe.

Zmiany to efekt noweli ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Poza najmniejszymi firmami, również tymi jednoosobowymi, z niższych stawek skorzystają tak zwane podmioty wrażliwe, czyli noclegownie, domy pomocy społecznej albo żłobki.

To reakcja na znaczący wzrost kosztów wytworzenia energii przekładający się na ceny kontraktowane na rynku hurtowym. Niższe ceny energii elektrycznej obejmują wszystkie podmioty uprawnione, które złożyły stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii

– powiedział Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Niższe stawki będą dotyczyć tylko tych podmiotów, które złożyły stosowne oświadczenie, a jeśli do tej pory tego nie zrobiły, to wciąż jest to możliwe. Wówczas jednak preferencyjna cena będzie obowiązywać od kolejnego miesiąca.

Gospodarstwa domowe zapłacą mniej za prąd

Nowelizacja przepisów zwiększyła również limit zużycia energii dla preferencyjnej ceny z 2 tys. do 3 tys. KWh dla wszystkich gospodarstw domowych. W przypadku gospodarstw gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami ten limit zwiększył się z 2600 do 3600 kWh, a dla rolników i gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny – z 3000 do 4000 kWh. Zamrożona cena prądu wynosi niewiele ponad 40 groszy za KWh. Według Macieja Maciejowskiego przeciętna polska rodzina dzięki Tarczy Solidarnościowej i wyższym limitom cen energii zapłaci w 2023 roku nawet o 4 tys. złotych mniej za energię elektryczną.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA