fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumMit podatku przychodowego

Mit podatku przychodowego

Krótko mówiąc – koniec pytań, czy ten lub inny wydatek może być wrzucony w koszty, koniec żmudnego ślęczenia nad dokumentami obarczonego ryzykiem popełnienia błędu i sporu z fiskusem. Tak przynajmniej twierdzą zwolennicy tego pomysłu. Wskazują oni także, że opodatkowanie przychodu uniemożliwi agresywną optymalizację podatkową stosowaną przez międzynarodowe koncerny. Zgodnie z tym podejściem przed podatkiem przychodowym w zasadzie nie da się uciec, a zatem zapłacą go także wielkie korporacje działające w Polsce.

Nie ulega oczywiście wątpliwości, że problem z opodatkowaniem takich podmiotów faktycznie istnieje. Są one bardzo sprawne w obszarze podatków i wykorzystując różne jurysdykcje podatkowe, z łatwością płacą dużo niższe daniny niż powinny. Sama idea, aby uiszczały podatki na równych zasadach z mniejszymi podmiotami jest jak najbardziej słuszna. Podatek przychodowy wydaje się tutaj idealnym rozwiązaniem. Problem polega jednak na tym, że w wypadku daniny o takiej konstrukcji wrzucamy bardzo wiele, często zupełnie różnych firm, do jednego worka. Fiskusa nie interesuje zatem zdolność tego czy innego przedsiębiorstwa do uregulowania zobowiązania. Patrzy wyłącznie na przychód i to od jego wysokości uzależniona jest wysokość podatku. Rentowność obrotu nie ma żadnego znaczenia.

Jeśli zatem firma poniosła stratę, to i tak będzie musiała zapłacić podatek, bez względu na to, czy ma na to środki. Warto mieć na uwadze, że w wielu branżach osiągniecie zysku wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych. Mówimy tutaj głównie o sektorach produkcyjnych, takich jak przemysł. Podobnie jest również w budownictwie, tak ważnym dla naszego kraju w związku z rozbudową infrastruktury komunikacyjnej. Jeśli popatrzymy na rentowność poszczególnych sektorów polskiej gospodarki, to zobaczymy, że niektóre z nich mają dużo lepsze wyniki od innych. W wypadku wspomnianego wcześniej budownictwa nie brak nawet okresów z ujemnym wynikiem – tak było w feralnym 2012 roku. Trudno zbyć to wzruszeniem ramion i stwierdzeniem, że jak ktoś nie potrafi zarabiać, to powinien zwinąć działalność. Pamiętajmy, że każdy biznes ma swoją specyfikę i w wypadku niektórych branż chude lata przeplatają się z tłustymi. Czy państwo ma wyciągać rękę po pieniądze także wówczas, kiedy w biznesie jest gorzej? Często nie wynika to z braku umiejętności menadżerskich tylko z koniunktury, która w jednych uderza silniej niż w innych.

Daniny nie mogą rujnować przedsiębiorców, a i ich nakładanie powinno mieć na uwadze zdolność do zapłaty podatku. Podatek przychodowy tę zdolność pomija, można oczywiście tworzyć katalog ulg i zwolnień, ale wtedy stopniowo dojedziemy do takiej samej sytuacji, z jaką chcemy walczyć. Nie mówiąc już o innych wadach tej daniny, jak demotywowanie przedsiębiorców do inwestowania. Pozornie zatem podatek przychodowy ma wiele zalet, faktycznie jednak jest to rozwiązanie, do którego trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Może lepiej dać przedsiębiorcom alternatywę? Niech wybierają: opodatkowanie dochodu lub przychodu. To pozwoliłoby im na podjęcie decyzji w oparciu o indywidualną ocenę perspektyw własnego biznesu. W przeciwnym razie można wylać dziecko z kąpielą.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA