fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaArchiwumMusimy być obecni w Brukseli

Musimy być obecni w Brukseli

To zaś ma swoje określone konsekwencje. A wiele wskazuje, że wpływ unijnych regulacji np. na polski biznes może być w najbliższych latach jeszcze silniejszy. Wiąże się to ze zjawiskiem nasilającego się w Europie protekcjonizmu. Bogate kraje Zachodu od lat zmagają się z poważnymi problemami gospodarczymi. Ich regulacje dotyczące rynku pracy czy świadczeń socjalnych skutecznie utrudniają konkurencję z państwami naszego regionu. Mamy przewagę np. jeśli chodzi o koszty pracy, dzięki temu w niektórych branżach radzimy sobie coraz lepiej zostawiając za plecami dyszącą ze złości konkurencję. I tu z odsieczą przychodzą rozwiązania prawne forsowane w unijnych instytucjach, których jedynym celem jest oczyszczenie pola z dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw np. z Polski.

Ostatnio to zjawisko wychodzić zaczęło poza granice Kontynentu. Chodzi tutaj o słynną już umowę handlową pomiędzy Unią a krajami Ameryki Południowej zrzeszonymi w ramach Mercosur (wśród nich są Brazylia i Argentyna). Jej cel jest prosty – znalezienie rynku zbytu dla maszyn i samochodów, szczególnie niemieckiej produkcji, a w zamian otwarcie dostępu do unijnego rynku m.in. dla pochodzącej z Ameryki Łacińskiej taniej żywności. Na alarm biją polscy producenci drobiu, wskazując, że żywność z tego regionu nie podlega tak wymagającym normom jak ich wyroby. Nie mają oni zatem szans na realną konkurencję. Tym jednak w Unii mało kto się przejmuje.

I tu pojawia się kwestia lobbingu, czyli obecności naszych organizacji biznesowych przy stanowieniu prawa w Unii. Jak pokazuje ostatnia analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jest z tym bardzo źle. Przegrywamy tę kwestię na całego i jedyne, co nam potem zostaje, to głośny lament i płacz nad rozlanym mlekiem. To musi się zmienić. Taki kraj jak Polska na lobbingu w Brukseli nie może oszczędzać, nie może na nim oszczędzać nasz biznes i nasze władze. To oczywista oczywistość. Już teraz za poważne zaniechania w tej materii płacimy coraz wyższą cenę. Wiele polskich branż doświadcza lub będzie tego doświadczać w najbliższych latach.

I tu konieczna jest aktywność polskich władz, powinny stworzyć odpowiednią infrastrukturą dla krajowych organizacji branżowych. Potrzebne jest najwyższej klasy wsparcie eksperckie, którego dostarczać powinni wysokiej klasy specjaliści orientujący się w meandrach unijnego prawodawstwa. Nie bez znaczenia są także kwestie techniczne, takie jak dobrze zlokalizowane pomieszczenia biurowe. W celu zapewnienie tych środków można pomyśleć o systemie grantów dla organizacji biznesowych chcących działać w Brukseli na rzecz polskich firm. To coś w co warto zainwestować!

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA