fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiNajwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.

Jest kolejny wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący konstytucyjność przepisów o podatku od nieruchomości. Pierwszy był w lipcu, kolejny w październiku. Dotyczy on uzależnienia stawki podatku od garażu z tym, czy garaż ma wspólną księgę wieczystą z mieszkaniem, czy odrębną. Co dokładnie wynika z tego orzeczenia?

Michał Nielepkowicz

Zacznijmy od wskazania, że sprawa dotyczyła opodatkowania miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych. Deweloperzy oferują garaże, które mogą mieć różny status prawny – albo będą przynależeć do mieszkania, albo będą miejscem w wyodrębnionej prawnie hali garażowej. W tym drugim przypadku garaż ma odrębną księgę wieczystą.

Z orzeczenia TK (sygn. akt SK 23/19) wynika jednoznacznie: uzależnienie wysokości stawki podatku od nieruchomości od tego, czy garaż ma wspólną księgę z mieszkaniem, czy jest odrębną własnością narusza przepisy konstytucji. Dotychczas podatnicy, którzy posiadają garaż z wyodrębnioną księgą muszą płacić znacznie więcej podatku niż ci, którzy mają jedną księgę wieczystą dla mieszkania z garażem. Stawka podatku dla garaży z odrębną księgą jest bowiem 10-krotnie wyższa niż dla garażu, który jest wpisany do księgi razem z mieszkaniem.

Trybunał w swoim uzasadnieniu przypomniał, że taki sposób opodatkowania został ukształtowany w istocie w uchwale NSA z 2012 r. (sygn. akt II FPS 4/11), która zdeterminowała podejście interpretacyjne w tym zakresie na wiele lat. TK uznał, że taka uchwała sądu administracyjnego jest niedopuszczalna. W szczególności dlatego, że jest to przykład rozstrzygania wątpliwości dotyczących niejasnych regulacji podatkowych na niekorzyść podatników.

Warto również dodać, że TK wskazał, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wyodrębnia garaży jako osobnego przedmiotu opodatkowania, uznając je, w zależności od stanu faktycznego, za odrębny budynek lub część budynku. Nie odwołuje się też w tym zakresie do innych regulacji. To zaś oznacza, że jeśli ustawodawca nie odwołał się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do innych ustaw niepodatkowych, to nie wolno tego „dopowiadać”, czy też „doprecyzowywać” interpretatorowi (np. sądowi).

Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w zakresie, w jakim umożliwiają – na potrzeby podatku od nieruchomości – uznanie wyodrębnionego lokalu-garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym za część budynku o odmiennym niż mieszkalny charakterze, są niezgodne z art. 84 w związku z art. 217 konstytucji.

Co ten wyrok TK on oznacza dla podatników?

Według TK podatnicy przy opodatkowaniu garaży powinni być traktowani równo. O wysokości opodatkowania nie powinno decydować to, jaki jest ich status prawny. Dzięki orzeczeniu TK, mając garaż pod mieszkaniem z odrębną księgą wieczystą, podatnicy nie zapłacą więcej.

Ten październikowy wyrok został odroczony do końca 2024 r. Co to oznacza w praktyce?

To prawda. Odroczenie wejścia w życie wyroku TK oznacza, że od 1 stycznia 2025 r. będą musiały zajść zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w tym zakresie. Podobnie zresztą w zakresie wyroku z 4 lipca 2023 r., o którym też rozmawialiśmy, gdzie TK uznał za niezgodną z konstytucją definicję budowli. Tu TK odroczył wejście w życie wyroku o 18 miesięcy. Jak to ujął TK: „Poważnych zmian wymaga cały mechanizm opodatkowania nieruchomości. Ustawodawca świadomość konieczności zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uzyskiwał z każdym kolejnym wyrokiem Trybunału, również uchwała NSA wskazała, że zmiany prawne są co najmniej pożądane”.

Te ostatnie dwa orzeczenia TK, ale również wieloletnie i liczne wątpliwości interpretacyjne i spory podatników w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości, powinny skłonić ustawodawcę nie do nowelizacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a do jej napisania od nowa. Sam osobiście postuluję takie podejście już od kilku dobrych lat. Może to dobry moment, aby zebrać grono ekspertów, praktyków i przygotować nowy tekst tej ustawy, jakże ważnej dla wielu podatników i przedsiębiorców. Nowa ustawa powinna wyeliminować wszystkie dotychczasowe wątpliwości, a jednocześnie powinna przystawać do rzeczywistości gospodarczej, nie naruszając przy tym reguł konstytucyjnych.

Czy podatnicy, którzy płacą podatek, mimo niekonstytucyjności przepisów o podatku od nieruchomości, będą mogli go odzyskać?

Niestety nie, co wynika wprost z wyroku TK. Będą mogli to zrobić tylko podatnicy, którzy wnieśli skargę do Trybunału. Jak podkreślił TK taka decyzja podyktowana jest troską o finanse jednostek samorządu terytorialnego.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA