fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiNajwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych

Najwyższy czas na nową ustawę o podatkach i opłatach lokalnych [WYWIAD]

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny w ciągu trzech ostatnich miesięcy jednoznacznie uznał przepisy podatku od nieruchomości za naruszające ustawę zasadniczą. Co to oznacza – opowiada nam Michał Nielepkowicz, doradca podatkowy, partner w Thedy & Partners.

Jest kolejny wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący konstytucyjność przepisów o podatku od nieruchomości. Pierwszy był w lipcu, kolejny w październiku. Dotyczy on uzależnienia stawki podatku od garażu z tym, czy garaż ma wspólną księgę wieczystą z mieszkaniem, czy odrębną. Co dokładnie wynika z tego orzeczenia?

Michał Nielepkowicz

Zacznijmy od wskazania, że sprawa dotyczyła opodatkowania miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych zlokalizowanych w budynkach mieszkalnych. Deweloperzy oferują garaże, które mogą mieć różny status prawny – albo będą przynależeć do mieszkania, albo będą miejscem w wyodrębnionej prawnie hali garażowej. W tym drugim przypadku garaż ma odrębną księgę wieczystą.

Z orzeczenia TK (sygn. akt SK 23/19) wynika jednoznacznie: uzależnienie wysokości stawki podatku od nieruchomości od tego, czy garaż ma wspólną księgę z mieszkaniem, czy jest odrębną własnością narusza przepisy konstytucji. Dotychczas podatnicy, którzy posiadają garaż z wyodrębnioną księgą muszą płacić znacznie więcej podatku niż ci, którzy mają jedną księgę wieczystą dla mieszkania z garażem. Stawka podatku dla garaży z odrębną księgą jest bowiem 10-krotnie wyższa niż dla garażu, który jest wpisany do księgi razem z mieszkaniem.

Trybunał w swoim uzasadnieniu przypomniał, że taki sposób opodatkowania został ukształtowany w istocie w uchwale NSA z 2012 r. (sygn. akt II FPS 4/11), która zdeterminowała podejście interpretacyjne w tym zakresie na wiele lat. TK uznał, że taka uchwała sądu administracyjnego jest niedopuszczalna. W szczególności dlatego, że jest to przykład rozstrzygania wątpliwości dotyczących niejasnych regulacji podatkowych na niekorzyść podatników.

Warto również dodać, że TK wskazał, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie wyodrębnia garaży jako osobnego przedmiotu opodatkowania, uznając je, w zależności od stanu faktycznego, za odrębny budynek lub część budynku. Nie odwołuje się też w tym zakresie do innych regulacji. To zaś oznacza, że jeśli ustawodawca nie odwołał się w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych do innych ustaw niepodatkowych, to nie wolno tego „dopowiadać”, czy też „doprecyzowywać” interpretatorowi (np. sądowi).

Trybunał orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, w zakresie, w jakim umożliwiają – na potrzeby podatku od nieruchomości – uznanie wyodrębnionego lokalu-garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym za część budynku o odmiennym niż mieszkalny charakterze, są niezgodne z art. 84 w związku z art. 217 konstytucji.

Co ten wyrok TK on oznacza dla podatników?

Według TK podatnicy przy opodatkowaniu garaży powinni być traktowani równo. O wysokości opodatkowania nie powinno decydować to, jaki jest ich status prawny. Dzięki orzeczeniu TK, mając garaż pod mieszkaniem z odrębną księgą wieczystą, podatnicy nie zapłacą więcej.

Ten październikowy wyrok został odroczony do końca 2024 r. Co to oznacza w praktyce?

To prawda. Odroczenie wejścia w życie wyroku TK oznacza, że od 1 stycznia 2025 r. będą musiały zajść zmiany w przepisach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w tym zakresie. Podobnie zresztą w zakresie wyroku z 4 lipca 2023 r., o którym też rozmawialiśmy, gdzie TK uznał za niezgodną z konstytucją definicję budowli. Tu TK odroczył wejście w życie wyroku o 18 miesięcy. Jak to ujął TK: „Poważnych zmian wymaga cały mechanizm opodatkowania nieruchomości. Ustawodawca świadomość konieczności zmian ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uzyskiwał z każdym kolejnym wyrokiem Trybunału, również uchwała NSA wskazała, że zmiany prawne są co najmniej pożądane”.

Te ostatnie dwa orzeczenia TK, ale również wieloletnie i liczne wątpliwości interpretacyjne i spory podatników w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości, powinny skłonić ustawodawcę nie do nowelizacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a do jej napisania od nowa. Sam osobiście postuluję takie podejście już od kilku dobrych lat. Może to dobry moment, aby zebrać grono ekspertów, praktyków i przygotować nowy tekst tej ustawy, jakże ważnej dla wielu podatników i przedsiębiorców. Nowa ustawa powinna wyeliminować wszystkie dotychczasowe wątpliwości, a jednocześnie powinna przystawać do rzeczywistości gospodarczej, nie naruszając przy tym reguł konstytucyjnych.

Czy podatnicy, którzy płacą podatek, mimo niekonstytucyjności przepisów o podatku od nieruchomości, będą mogli go odzyskać?

Niestety nie, co wynika wprost z wyroku TK. Będą mogli to zrobić tylko podatnicy, którzy wnieśli skargę do Trybunału. Jak podkreślił TK taka decyzja podyktowana jest troską o finanse jednostek samorządu terytorialnego.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Planujesz spotkanie świąteczne dla pracowników? Pamiętaj o obowiązkach podatkowych

Przedsiębiorcy, którzy w tym roku zorganizują firmową wigilię muszą pamiętać, że wydatek na ten cel będzie miał skutki na gruncie podatkowym zarówno w podatku dochodowym, jak i VAT.
11 MIN CZYTANIA

Jak skutecznie prowadzić projekt firmowy [WYWIAD]

Realizacja projektów w przedsiębiorstwach to naturalny proces, który wspiera rozwój kompetencji i całej organizacji – mówi w rozmowie z nami Jarosław Sobkowiak, prezes BDO Advisory.
4 MIN CZYTANIA

Niższe limity podatkowe w 2024 roku

Znamy już limity podatkowe na przyszły rok. Chodzi o te wartości, które w przepisach są określone w euro i należy je przeliczyć na złote po kursie NBP ogłaszanym pierwszego roboczego dnia października roku poprzedniego.
4 MIN CZYTANIA