fbpx
niedziela, 4 czerwca, 2023
Strona głównaInwestycjeOdbudowa Ukrainy będzie kosztowała fortunę

Odbudowa Ukrainy będzie kosztowała fortunę

Bank Światowy po raz kolejny oszacował kwotę, jaka będzie potrzebna na odbudowę Ukrainy po wojnie.

Według Banku Światowego odbudowa Ukrainy po wojnie z Rosją będzie kosztowała 411 mld dolarów. Ostatnie prognozy z października mówiły natomiast o kwocie 350 mld dolarów.

Bank Światowy przypomina, że 411 mld dolarów to dwukrotność PKB Ukrainy z 2021 r. Według analityków banku jeszcze w tym roku na sfinansowanie krytycznych i priorytetowych inwestycji Ukraina będzie potrzebowała 14 mld dolarów. Aktualnie najpilniejsza jest odbudowa sektorów transportu, mieszkaniowego i energetycznego, gdzie odnotowano około 50 proc. wszystkich zniszczeń na Ukrainie.

– Dziękujemy Bankowi Światowemu za jego analizę, która będzie dla nas i naszych partnerów ważną pomocą podczas przygotowywania przyszłych projektów odbudowy – oświadczył premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Zgodnie z ostatnimi informacjami „Financial Timesa” ukraińska gospodarka w 2022 r. skurczyła się o 30 proc., bezrobocie osiągnęło 35 proc., a ponad trzy czwarte firm przerwało lub ograniczyło produkcję. Stopy procentowe na Ukrainie sięgają 25 proc., co również utrudnia firmom pozyskanie finansowania, a udział toksycznych kredytów w portfolio banków sięga 38 proc. Jeśli ukraińskie firmy nie będą miały dostępu do kredytów, to wiele z nich nie przetrwa, bo rząd nie ma środków na wypłatę im odszkodowań. Poza tym aż jedna czwarta ukraińskiej ziemi rolnej wymaga rozminowania.

– Dla władz Ukrainy absolutnym priorytetem jest przekonanie sojuszników z G7, by utworzyli fundusz powierniczy na pokrycie kosztów reasekuracji prywatnych pożyczkodawców tak, aby przedsiębiorstwa miały dostęp do finansowania – powiedział w rozmowie z „FT” wiceminister gospodarki Ukrainy Ołeksandr Hryban.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski rynek usług pocztowych rośnie

Wartość polskiego rynku usług pocztowych rośnie już kolejny rok z rzędu. Wszystko dzięki prężnie działającemu sektorowi e-commerce.
2 MIN CZYTANIA

Producenci frytek wykorzystują rolników?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie możliwego wykorzystywania przewagi kontraktowej na rynku frytek i chipsów.
< 1 MIN CZYTANIA

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.
2 MIN CZYTANIA