fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaOlbrzymie pieniądze dla firm energochłonnych

Olbrzymie pieniądze dla firm energochłonnych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło start kolejnej rundy pomocy dla polskiej branży energochłonnej.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił, że 25 października wystartowała kolejna runda pomocy dla firm energochłonnych. Do rozdysponowania jest aż 5,5 mld złotych.

Według resortowych szacunków do pomocy uprawnionych jest około 3 tysięcy przedsiębiorstw.

Po ponad dwóch miesiącach Komisja Europejska w końcu notyfikowała przygotowaną przez nas nową rundę pomocy dla firm energochłonnych. To bardzo ważna pomoc, bo choć rynkowe ceny energii spadają, to wiele firm związanych jest kontraktami długoterminowymi, a te bazują na cenach z zeszłego roku. Naszym wsparciem zapewniamy branżom energochłonnym ciągłość produkcji, a załodze stabilność zatrudnienia

– powiedział minister Waldemar Buda.

Te firmy mogą starać się o pomoc

Zgodnie z planem o wsparcie od rządu mogą starać się przedsiębiorstwa z branży wydobywczej oraz przetwórstwa przemysłowego, które prowadzą swoją działalność w Polsce. Starać się można o pomoc podstawową lub zwiększoną.

W przypadku pomocy podstawowej mowa o wszystkich firmach energochłonnych, które prowadzą przeważającą działalność w sekcji B lub C PKD, a ich koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 roku wyniosły co najmniej 3 proc. wartości produkcji sprzedanej. Kwota pomocy podstawowej wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.

Pomoc zwiększona będzie dostępna dla firm, które spełnią dodatkowe warunki polegające na prowadzeniu przeważającej działalności w branżach określonych przez Komisję Europejską za szczególnie narażone na utratę konkurencyjności oraz odnotowały w 2023 roku ujemny wynik finansowy EBITDA lub spadek tego wskaźnika o 40 proc. względem 2021 roku. Do tego firma taka będzie musiała przedstawić do końca I kwartału 2024 r. plan zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30 proc. otrzymanej pomocy.

Pierwszy nabór do pomocy wystartował 25 października i potrwa do 8 listopada 2023 roku, a drugi ruszy w lutym 2024 r.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA