fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaOlbrzymie pieniądze dla firm energochłonnych

Olbrzymie pieniądze dla firm energochłonnych

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło start kolejnej rundy pomocy dla polskiej branży energochłonnej.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił, że 25 października wystartowała kolejna runda pomocy dla firm energochłonnych. Do rozdysponowania jest aż 5,5 mld złotych.

Według resortowych szacunków do pomocy uprawnionych jest około 3 tysięcy przedsiębiorstw.

Po ponad dwóch miesiącach Komisja Europejska w końcu notyfikowała przygotowaną przez nas nową rundę pomocy dla firm energochłonnych. To bardzo ważna pomoc, bo choć rynkowe ceny energii spadają, to wiele firm związanych jest kontraktami długoterminowymi, a te bazują na cenach z zeszłego roku. Naszym wsparciem zapewniamy branżom energochłonnym ciągłość produkcji, a załodze stabilność zatrudnienia

– powiedział minister Waldemar Buda.

Te firmy mogą starać się o pomoc

Zgodnie z planem o wsparcie od rządu mogą starać się przedsiębiorstwa z branży wydobywczej oraz przetwórstwa przemysłowego, które prowadzą swoją działalność w Polsce. Starać się można o pomoc podstawową lub zwiększoną.

W przypadku pomocy podstawowej mowa o wszystkich firmach energochłonnych, które prowadzą przeważającą działalność w sekcji B lub C PKD, a ich koszty energii elektrycznej i gazu ziemnego w 2021 roku wyniosły co najmniej 3 proc. wartości produkcji sprzedanej. Kwota pomocy podstawowej wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych do 4 mln euro, liczone łącznie dla wszystkich przedsiębiorstw powiązanych zarejestrowanych w Polsce.

Pomoc zwiększona będzie dostępna dla firm, które spełnią dodatkowe warunki polegające na prowadzeniu przeważającej działalności w branżach określonych przez Komisję Europejską za szczególnie narażone na utratę konkurencyjności oraz odnotowały w 2023 roku ujemny wynik finansowy EBITDA lub spadek tego wskaźnika o 40 proc. względem 2021 roku. Do tego firma taka będzie musiała przedstawić do końca I kwartału 2024 r. plan zwiększenia efektywności energetycznej, którego koszty realizacji wyniosą co najmniej 30 proc. otrzymanej pomocy.

Pierwszy nabór do pomocy wystartował 25 października i potrwa do 8 listopada 2023 roku, a drugi ruszy w lutym 2024 r.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

Powrót Niemiec do energetyki jądrowej: czy to w ogóle możliwe?

Na niedawnej konferencji klimatycznej 22 kraje ogłosiły, że będą dalej rozwijać energetykę jądrową. W Niemczech dwie partie polityczne – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i Wolna Partia Demokratyczna (FDP) wzywają do ponownego uruchomienia sześciu niepracujących już reaktorów. Czy po takim czasie da się to zrobić?
3 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA