fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaOZE: lepsze perspektywy dla małych i średnich firm

OZE: lepsze perspektywy dla małych i średnich firm

W przeciwieństwie do poprzedniego, ten rok rysuje się bardziej obiecująco jeśli chodzi o inwestycje MŚP w instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii. Określone korzyści inwestorzy uzyskają dzięki wsparciu z publicznych dotacji. Popularna będzie nie tylko fotowoltaika, ale także wykorzystanie innych źródeł pozyskiwania „zielonej energii”.

W tym roku nie ma żadnego wielkiego, ogólnokrajowego programu wsparcia inwestycji przedsiębiorstw w OZE. Warto jednak rozejrzeć się za tym, co oferują pojawiające się co jakiś czas lokalne programy. Przybierają one postać przede wszystkim dofinansowania do fotowoltaiki – są to albo bezzwrotne dotacje albo niskooprocentowane pożyczki.

Jeszcze w tym miesiącu, w ramach RPO Województwa Lubelskiego, rusza nabór na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki OZE i fotowoltaiki. Dotacja pomoże w budowie lub rozbudowie instalacji OZE oraz w rozwoju inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej firmy. Wysokość dofinansowania zależeć ma przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa. Mikro i małe firmy, realizujące inwestycję o mocy powyżej 0,5 MW, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów projektu, a średnie – 70 proc. Inwestycje o mocy poniżej 0,5 MW otrzymają dofinansowane na poziomie 65 proc. dla mikro i małych firm oraz 55 proc. – dla średnich. Maksymalne dofinansowanie może sięgnąć 800 tys. złotych.

Warto też pamiętać o korzyściach podatkowych w czasie inwestycji. VAT na fotowoltaikę dla podmiotów gospodarczych wynosi 23 proc. a firma może go odliczyć od podatku.

Badanie Europejskiego Funduszu Leasingowego „Zielona energia w MŚP 2020” wskazuje wprawdzie, że w tym roku zaledwie 12 proc. firm MŚP zainwestowało lub zamierza inwestować w fotowoltaikę, ale to może się zmienić wraz z pojawianiem się lokalnych programów wsparcia tego segmentu OZE.

Wsparcie innych inwestycji

Małe i średnie przedsiębiorstwa o stabilnych przychodach mogą też w dalszym ciągu inwestować w tzw. małe elektrownie wodne (MEW). Zwrot z takiej inwestycji szacowany jest, przy obecnych uwarunkowaniach biorących pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, na ok. 7-10 lat.

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE, która zaczęła obowiązywać od października 2021 r., przedłużone zostało wsparcie dla instalacji, które przynajmniej przez pięć lat korzystały z systemu zielonych certyfikatów. Opiera się ono na tzw. systemie FIT/FIP, czyli – w uproszczeniu – taryf gwarantowanych oraz dopłat do ceny rynkowej. Dotyczy zarówno hydroenergetyki, jak i biogazowni. System FIT obejmuje instalacje o mocy mniejszej niż 500 kW, a FIP – obiekty o mocy w przedziale od 500 kW do 1 MW.

Dodatkowo rolnicy mogą starać się o dotacje na budowę MEW (o mocy do 500kW) lub biogazowni z programu Agroenergia prowadzonego przez NFOŚiGW. Do wykorzystania jest 74,5 mln zł, w tym 49 mln zł w postaci bezzwrotnych dotacji. Wnioski można składać do końca września 2022 r. lub wyczerpania środków.

Z Funduszy Norweskich

Należy również wspomnieć o konkursie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”, który został zorganizowany na bazie tzw. Funduszy Norweskich przez PARP. Przedsiębiorcy mikro, mali oraz średni, działający w obszarze wód śródlądowych lub morskich, mogą starać się o dotację w wysokości od 200 tys. do 2 mln euro, m.in. na projekty ekologiczne. Wnioski należy składać do 31 marca tego roku – szczegóły: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA