fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaOZE: lepsze perspektywy dla małych i średnich firm

OZE: lepsze perspektywy dla małych i średnich firm

W przeciwieństwie do poprzedniego, ten rok rysuje się bardziej obiecująco jeśli chodzi o inwestycje MŚP w instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii. Określone korzyści inwestorzy uzyskają dzięki wsparciu z publicznych dotacji. Popularna będzie nie tylko fotowoltaika, ale także wykorzystanie innych źródeł pozyskiwania „zielonej energii”.

W tym roku nie ma żadnego wielkiego, ogólnokrajowego programu wsparcia inwestycji przedsiębiorstw w OZE. Warto jednak rozejrzeć się za tym, co oferują pojawiające się co jakiś czas lokalne programy. Przybierają one postać przede wszystkim dofinansowania do fotowoltaiki – są to albo bezzwrotne dotacje albo niskooprocentowane pożyczki.

Jeszcze w tym miesiącu, w ramach RPO Województwa Lubelskiego, rusza nabór na wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki OZE i fotowoltaiki. Dotacja pomoże w budowie lub rozbudowie instalacji OZE oraz w rozwoju inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej firmy. Wysokość dofinansowania zależeć ma przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa. Mikro i małe firmy, realizujące inwestycję o mocy powyżej 0,5 MW, mogą liczyć na dofinansowanie na poziomie 80 proc. kosztów projektu, a średnie – 70 proc. Inwestycje o mocy poniżej 0,5 MW otrzymają dofinansowane na poziomie 65 proc. dla mikro i małych firm oraz 55 proc. – dla średnich. Maksymalne dofinansowanie może sięgnąć 800 tys. złotych.

Warto też pamiętać o korzyściach podatkowych w czasie inwestycji. VAT na fotowoltaikę dla podmiotów gospodarczych wynosi 23 proc. a firma może go odliczyć od podatku.

Badanie Europejskiego Funduszu Leasingowego „Zielona energia w MŚP 2020” wskazuje wprawdzie, że w tym roku zaledwie 12 proc. firm MŚP zainwestowało lub zamierza inwestować w fotowoltaikę, ale to może się zmienić wraz z pojawianiem się lokalnych programów wsparcia tego segmentu OZE.

Wsparcie innych inwestycji

Małe i średnie przedsiębiorstwa o stabilnych przychodach mogą też w dalszym ciągu inwestować w tzw. małe elektrownie wodne (MEW). Zwrot z takiej inwestycji szacowany jest, przy obecnych uwarunkowaniach biorących pod uwagę rosnące ceny energii elektrycznej, na ok. 7-10 lat.

Dzięki nowelizacji ustawy o OZE, która zaczęła obowiązywać od października 2021 r., przedłużone zostało wsparcie dla instalacji, które przynajmniej przez pięć lat korzystały z systemu zielonych certyfikatów. Opiera się ono na tzw. systemie FIT/FIP, czyli – w uproszczeniu – taryf gwarantowanych oraz dopłat do ceny rynkowej. Dotyczy zarówno hydroenergetyki, jak i biogazowni. System FIT obejmuje instalacje o mocy mniejszej niż 500 kW, a FIP – obiekty o mocy w przedziale od 500 kW do 1 MW.

Dodatkowo rolnicy mogą starać się o dotacje na budowę MEW (o mocy do 500kW) lub biogazowni z programu Agroenergia prowadzonego przez NFOŚiGW. Do wykorzystania jest 74,5 mln zł, w tym 49 mln zł w postaci bezzwrotnych dotacji. Wnioski można składać do końca września 2022 r. lub wyczerpania środków.

Z Funduszy Norweskich

Należy również wspomnieć o konkursie „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth”, który został zorganizowany na bazie tzw. Funduszy Norweskich przez PARP. Przedsiębiorcy mikro, mali oraz średni, działający w obszarze wód śródlądowych lub morskich, mogą starać się o dotację w wysokości od 200 tys. do 2 mln euro, m.in. na projekty ekologiczne. Wnioski należy składać do 31 marca tego roku – szczegóły: link.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA