Badania środowiskowe dla PGE Baltica przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i firmy MEWO S.A. specjalizującej się w pomiarach podmorskich. Z informacji prasowej PGE Baltica dowiadujemy się, że proces ten jest konieczny, aby prawidłowo przeprowadzić kolejne etapy inwestycji, a także uzyskać pozwolenie na budowę.
– Jednym z kluczowych etapów w projektowaniu każdej morskiej farmy wiatrowej są badania środowiskowe. Pozwalają dokładnie rozpoznać naturalne zasoby morza – nie tylko pod względem geologii i wody, ale także pod kątem występujących na badanym obszarze organizmów – roślin, zwierząt zasiedlających dno morskie, ryb, ptaków i ssaków, w tym nietoperzy – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. – Wszystko po to, aby projektując budowę farmy wiatrowej, zminimalizować wpływ na środowisko naturalne zarówno podczas budowy, jak i późniejszej wieloletniej eksploatacji. Co istotne, oprócz obszaru farmy badaniom podlegać będzie także obszar morza i lądu, na którym powstanie infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej – dodał.
Dzięki przeprowadzeniu badań środowiskowych PGE Baltica będzie mogła w odpowiedni sposób zadbać o środowisko naturalne Bałtyku, ale też będzie mogła uniknąć negatywnego wpływu na otoczenie gospodarcze. Moc zainstalowana Baltica 1 wyniesie ok. 0,9 GW, a farma zostanie uruchomiona po 2030 r. Sam projekt ma już pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową.
Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez PGE projektów na Morzu Bałtyckim. W latach 2026-2027 zostaną uruchomione projekty wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Projekty Baltica 2 i Baltica 3 realizowane są przez Grupę PGE i Ørsted.
PGE Baltica