fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInwestycjePolacy rekordowo skupują złoto

Polacy rekordowo skupują złoto

Polacy chcą uchronić swoje oszczędności przed utratą wartości i dlatego rekordowo kupują złoto - dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”.

Cytowany przez dziennik prezes giełdowej Mennicy Skarbowej Jarosław Żołędowski powiedział, że dzisiaj Polska jest już w pierwszej piątce w Europie, jeśli chodzi o zakup złota w celach inwestycyjnych. Mennica Skarbowa w ciągu trzech kwartałów 2021 r. sprzedała 2,7 tony złota, podczas gdy w całym 2020 r. było to 2,1 tony.

Spółka prognozuje też, że w 2021 r. uda się pobić rekordowy wynik dla całego rynku złota inwestycyjnego, co oznacza, że przekroczony zostanie rezultat z 2020 r., gdy po wybuchu pandemii polscy inwestorzy kupili ok. 9,3 ton złota, czyli niemal dwa razy więcej niż w 2019 r. W tym roku sprzedaż sztabek i monet bulionowych w Polsce przekroczy 10 mln ton. W 2021 r. wzrósł import złota do Polski.

Obecny boom na złoto to chęć ucieczki przed inflacją.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.
2 MIN CZYTANIA

Promot z Cieszyna otworzył nową halę produkcyjną

Jubileusz 35-lecia polska firma Promot-Zakłady Metalowe Sp. z o. o. z branży automotiv świętowała otwierając nową halę produkcyjną w zakładzie nr 2 w Cieszynie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska liderem rynku usług IT

Polska należy do najbardziej konkurencyjnych rynków dla branży IT w Europie Środkowej i Wschodniej oraz jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla outsourcingu takich usług na całym świecie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Węgiel czy zielone inwestycje – co wolą polskie firmy?

Zróżnicowane źródła zielonej energii są według najmniejszych polskich przedsiębiorstw przyszłością polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2 MIN CZYTANIA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA