Zdecydowana większość Polaków popiera rezygnację z importu rosyjskiego gazu i ropy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”

Pexels.com

Za odejściem od rosyjskich surowców jest dzisiaj 85,3 proc. Polaków, nawet jeśli nasze rachunki byłyby przez to wyższe. Zdecydowanie za rezygnacją z rosyjskiego importu jest 53,7 proc. ankietowanych, a „raczej tak” odpowiedziało 31,6 proc. respondentów. Uzyskane wyniki świadczą o zmianie nastrojów wśród Polaków. Dokładnie miesiąc temu za rezygnacją z dostaw surowców z Rosji było bowiem 67,8 proc. Polaków, ale „zdecydowanie za” było tylko 38,4 proc. z nas.

Według informacji uzyskanych przez korespondentkę RMF FM w Brukseli Katarzynę Szymańską-Borginon aktualnie kraje unijne wspólnie z Komisją Europejską pracują nad nowym pakietem sankcji, przy jednoczesnym nacisku ze strony Polski i krajów bałtyckich, które apelują o mocne sankcje energetyczne. Przeciwko krokom związanym z energetyką są jednak Niemcy, Austria i Węgry.

– Zobaczycie, że bez rosyjskiej ropy, bez rosyjskiego gazu też damy radę. Nasze gospodarki będą kwitły, ale zdobądźcie się na ten odważny krok odejścia od rosyjskiej ropy i gazu, na konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w waszych bankach i majątków oligarchów rosyjskich – apelował do europejskich polityków premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: RMF FM

Poprzedni artykułWęgiel zostanie w Polsce na dłużej
Następny artykułAmerykanie ograniczają możliwości spłaty długów przez Rosję