fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolacy umacniają opinię na temat rosyjskich surowców

Polacy umacniają opinię na temat rosyjskich surowców

Zdecydowana większość Polaków popiera rezygnację z importu rosyjskiego gazu i ropy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”

Za odejściem od rosyjskich surowców jest dzisiaj 85,3 proc. Polaków, nawet jeśli nasze rachunki byłyby przez to wyższe. Zdecydowanie za rezygnacją z rosyjskiego importu jest 53,7 proc. ankietowanych, a „raczej tak” odpowiedziało 31,6 proc. respondentów. Uzyskane wyniki świadczą o zmianie nastrojów wśród Polaków. Dokładnie miesiąc temu za rezygnacją z dostaw surowców z Rosji było bowiem 67,8 proc. Polaków, ale „zdecydowanie za” było tylko 38,4 proc. z nas.

Według informacji uzyskanych przez korespondentkę RMF FM w Brukseli Katarzynę Szymańską-Borginon aktualnie kraje unijne wspólnie z Komisją Europejską pracują nad nowym pakietem sankcji, przy jednoczesnym nacisku ze strony Polski i krajów bałtyckich, które apelują o mocne sankcje energetyczne. Przeciwko krokom związanym z energetyką są jednak Niemcy, Austria i Węgry.

– Zobaczycie, że bez rosyjskiej ropy, bez rosyjskiego gazu też damy radę. Nasze gospodarki będą kwitły, ale zdobądźcie się na ten odważny krok odejścia od rosyjskiej ropy i gazu, na konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w waszych bankach i majątków oligarchów rosyjskich – apelował do europejskich polityków premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA