fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaPolacy umacniają opinię na temat rosyjskich surowców

Polacy umacniają opinię na temat rosyjskich surowców

Zdecydowana większość Polaków popiera rezygnację z importu rosyjskiego gazu i ropy – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”

Za odejściem od rosyjskich surowców jest dzisiaj 85,3 proc. Polaków, nawet jeśli nasze rachunki byłyby przez to wyższe. Zdecydowanie za rezygnacją z rosyjskiego importu jest 53,7 proc. ankietowanych, a „raczej tak” odpowiedziało 31,6 proc. respondentów. Uzyskane wyniki świadczą o zmianie nastrojów wśród Polaków. Dokładnie miesiąc temu za rezygnacją z dostaw surowców z Rosji było bowiem 67,8 proc. Polaków, ale „zdecydowanie za” było tylko 38,4 proc. z nas.

Według informacji uzyskanych przez korespondentkę RMF FM w Brukseli Katarzynę Szymańską-Borginon aktualnie kraje unijne wspólnie z Komisją Europejską pracują nad nowym pakietem sankcji, przy jednoczesnym nacisku ze strony Polski i krajów bałtyckich, które apelują o mocne sankcje energetyczne. Przeciwko krokom związanym z energetyką są jednak Niemcy, Austria i Węgry.

– Zobaczycie, że bez rosyjskiej ropy, bez rosyjskiego gazu też damy radę. Nasze gospodarki będą kwitły, ale zdobądźcie się na ten odważny krok odejścia od rosyjskiej ropy i gazu, na konfiskatę majątku Federacji Rosyjskiej znajdującego się w waszych bankach i majątków oligarchów rosyjskich – apelował do europejskich polityków premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

E-papierosy znikną ze sklepów?

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przepisami, które zakażą sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Celem jest troska o zdrowie, szczególnie młodych ludzi–.
2 MIN CZYTANIA

Olbrzymi wzrost kontrabandy z Białorusi

W 2023 roku nastąpił znaczny wzrost przemytu papierosów z Białorusi do Polski. Przestępcy stawiają na szmugiel przez legalne przejścia graniczne.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy zainteresowane odbudową Ukrainy

Ponad jedna czwarta polskich przedsiębiorstw jest zainteresowana zainwestowaniem w odbudowę Ukrainy po wojnie.
2 MIN CZYTANIA