fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaTransportPolisy OC na samochody drożeją. Znamy powody

Polisy OC na samochody drożeją. Znamy powody

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC – po spadku w ubiegłym roku – znów rosną i dziś polisy OC kosztują prawie tyle samo, co rok temu.

W maju średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC w Polsce wynosi 512 złotych – wynika ze wspólnego raportu RMF FM i Rankomat. To o zaledwie 0,6 proc. mniej niż rok temu, gdy OC kosztowało przeciętnie 515 złotych.

Podwyżki polis OC nie są zaskoczeniem

Analitycy branżowi od dłuższego czasu zapowiadali, że po notowanych od początku 2021 roku spadkach cen ubezpieczenia komunikacyjne OC będą drożeć. Jeszcze w grudniu 2022 roku średnia cena polisy komunikacyjnej w Polsce wynosiła 488 złotych.

Rosną koszty likwidacji szkód, to wynika z droższych napraw w warsztatach, z nowych rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego czy z bogatszej wiedzy ubezpieczycieli, którzy dziś wiedzą o naszych drogowych wykroczeniach

– powiedział na antenie RMF FM Kamil Sztandera, specjalista ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Rankomat.

Ceny polis OC rosną w całej Polsce, a w ostatnim miesiącu najwyższy wzrost cen odnotowano w województwie pomorskim, w którym też zwykle ubezpieczenia są najdroższe. Przeciętne OC podrożało na Pomorzu o 22 złote. Od początku roku ceny natomiast najmocniej wzrosły w województwach lubelskim, bo aż o 31 złotych oraz w zachodniopomorskim, gdzie polisy podrożały o 29 złotych. Najniższe podwyżki odnotowano w województwach kujawsko-pomorskim (11 złotych) oraz łódzkim (9 złotych).

Najwyższe wzrosty cen notowane są w miastach wojewódzkich, bo im większa miejscowość, tym większe natężenie ruchu drogowego i wyższe ryzyko szkód. To sprawia, że w miastach stołecznych cena OC jest wyższa niż w odpowiednich województwach. Za polisę OC najwięcej dzisiaj zapłacimy w Gdańsku, średnio 717 złotych, a najmniej w Rzeszowie – 488 złotych.

Źródło: RMF FM

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA