fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska dysponuje surowcem krytycznym dla Europy

Polska dysponuje surowcem krytycznym dla Europy

Polski węgiel koksowy jest surowcem krytycznym dla Unii Europejskiej.

Polska produkcja węgla koksowego jest równowarta aż 29 proc. jego unijnej konsumpcji. To ważne, bo według Polskiego Instytutu Ekonomicznego przez kolejne cztery lata będzie to dla Unii surowiec krytyczny.

Węgiel koksowy jest dla Unii tak ważny, ponieważ służy do produkcji stali wykorzystywanej w turbinach wiatrowych (jej budowa wymaga zużycia nawet 80 ton tego węgla), panelach słonecznych i w rozwoju przemysłu kolejowego. Sama Unia chce natomiast uniezależnić się od importu surowców krytycznych przez zwiększenie lokalnych zdolności produkcyjnych.

„Do 2030 r. wydobycie surowców krytycznych w UE powinno objąć co najmniej 10 proc. rocznego zużycia, przetwarzanie – 40 proc., a recykling – 15 proc.” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Aktualnie największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Poza Polską węgiel koksowy we Wspólnocie wydobywają tylko Czechy, ale to nasz kraj jest czwartym największym dostawcą tego surowca na rynek unijny, bo od nas pochodziło aż 10 proc. importu. Więcej węgla koksowego sprowadzono z Australii (39 proc.), USA (27 proc.) i Rosji (11 proc.).

„Kolejnym istotnym dokumentem dla sektora będzie unijne rozporządzenie o redukcji metanu. W projekcie ustawy przepisy miały objąć kopalnie węgla, co ograniczy możliwość produkcji węgla koksowego w Polsce. Jednocześnie zapisy te uzależniłyby UE od dostaw surowca spoza Europy. W obecnej formie rozporządzenie pomija ograniczenia dla węgla koksowego. Ostateczna propozycja dokumentu zostanie przedstawiona pod koniec marca 2023 r.” – podsumowano w opracowaniu PIE.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA