fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska dysponuje surowcem krytycznym dla Europy

Polska dysponuje surowcem krytycznym dla Europy

Polski węgiel koksowy jest surowcem krytycznym dla Unii Europejskiej.

Polska produkcja węgla koksowego jest równowarta aż 29 proc. jego unijnej konsumpcji. To ważne, bo według Polskiego Instytutu Ekonomicznego przez kolejne cztery lata będzie to dla Unii surowiec krytyczny.

Węgiel koksowy jest dla Unii tak ważny, ponieważ służy do produkcji stali wykorzystywanej w turbinach wiatrowych (jej budowa wymaga zużycia nawet 80 ton tego węgla), panelach słonecznych i w rozwoju przemysłu kolejowego. Sama Unia chce natomiast uniezależnić się od importu surowców krytycznych przez zwiększenie lokalnych zdolności produkcyjnych.

„Do 2030 r. wydobycie surowców krytycznych w UE powinno objąć co najmniej 10 proc. rocznego zużycia, przetwarzanie – 40 proc., a recykling – 15 proc.” – napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Aktualnie największym producentem węgla koksowego w UE jest Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Poza Polską węgiel koksowy we Wspólnocie wydobywają tylko Czechy, ale to nasz kraj jest czwartym największym dostawcą tego surowca na rynek unijny, bo od nas pochodziło aż 10 proc. importu. Więcej węgla koksowego sprowadzono z Australii (39 proc.), USA (27 proc.) i Rosji (11 proc.).

„Kolejnym istotnym dokumentem dla sektora będzie unijne rozporządzenie o redukcji metanu. W projekcie ustawy przepisy miały objąć kopalnie węgla, co ograniczy możliwość produkcji węgla koksowego w Polsce. Jednocześnie zapisy te uzależniłyby UE od dostaw surowca spoza Europy. W obecnej formie rozporządzenie pomija ograniczenia dla węgla koksowego. Ostateczna propozycja dokumentu zostanie przedstawiona pod koniec marca 2023 r.” – podsumowano w opracowaniu PIE.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy sądzą o elektrowniach jądrowych?

Większość Polaków nie ma wątpliwości co do bezpieczeństwa nowoczesnych elektrowni jądrowych, a połowa zaakceptowałaby atom w swojej okolicy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy będą racjonowały dostawy energii elektrycznej

W efekcie realizacji transformacji energetycznej w krajach Unii Europejskiej w Niemczech ogłoszono, że dostawy energii elektrycznej będą ograniczane w wybranych godzinach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA