fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaInwestycjePolska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.

Polska jest liderem inwestycji w infrastrukturę wśród krajów Trójmorza – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w latach 2018-2021 w obszarze kolei, dróg oraz energii wydatki w regionie wyniosły 80,3 mld euro.

Jeśli chodzi o wydatki Polski, to we wskazanych kategoriach wydaliśmy 19,2 mld euro. Największe środki – bo aż 11,5 mld euro – przekazano na rozwój infrastruktury drogowej, podczas gdy na inwestycje w energię przeznaczono 5,3 mld euro, a na rozbudowę infrastruktury kolejowej – 2,4 mld euro.

Inicjatywa Trójmorza to projekt powołany w 2015 roku w celu pogłębienia współpracy gospodarczej 12 krajów Europy Środkowej, które leżą między Bałtykiem, Adriatykiem a Morzem Czarnym.

Dynamicznie rosną inwestycje w aktywa niematerialne Trójmorza. Do kluczowych elementów tego rodzaju inwestycji zalicza się rozwój oprogramowania, infrastruktury danych oraz sieci IT. Trójmorze odpowiada już za ok. 8 proc. globalnej wartości inwestycji w tym sektorze (w porównaniu do 3,5 proc. dekadę temu). Liczba firm raportujących problem z dostępem do infrastruktury cyfrowej jest niska. Tylko w trzech krajach Trójmorza w 2022 r. przekraczała 10 proc. przedsiębiorstw, w większości pozostałych wyniosła niecałe 5 proc., przy średniej w UE na poziomie niespełna 14 proc.

– napisano w „Tygodniku Gospodarczym” PIE.

Według przytaczanych przez PIE szacunków Banku Gospodarstwa Krajowego dotychczas zrealizowane projekty spowodowały wzrost gospodarczy w regionie Trójmorza o wartości 6 mld euro.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA

Geely ruszy w Polsce z produkcją samochodów elektrycznych

Chińska firma Geely będzie produkować modele swoich marek w fabryce Izery w Jaworznie. Ostateczne ustalenia mają prowadzić do wyboru dwóch modeli chińskiego właściciela. Ma to pozwolić na takie moce produkcyjne, by zapewnić rentowność zakładu i planowaną skalę.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA