fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała o rozmowach z Czechami, Słowacją, Węgrami i Rumunią o dostawach gazu z planowanego Terminalu SFRU, który powstanie w okolicy Gdańska. Dzięki temu nasz kraj ma się stać regionalnym hubem energetycznym.

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu rezerwacji mocy na terminalu, w razie odpowiedniego zapotrzebowania rynkowego będzie można tam zamówić jednocześnie dwa statki FSRU, co jest bardziej ekonomiczne. Pełnomocnik rządu dodała, że rozmowy z sąsiednimi krajami odnośnie dostaw gazu są już zakończone i teraz czas na potwierdzenie ich deklaracji oraz złożenie wiążących ofert. Dopiero wtedy będzie można ocenić, czy dwie jednostki FSRU faktycznie będą potrzebne.

Polska konsekwentnym rozwijaniem infrastruktury i zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw energii stworzyła sobie szansę na stanie się hubem energetycznym w tej części Europy, stanowiąc przeciwwagę dla rosyjskiego gazu w regionie

– powiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Zgodnie z planem rządu rozbudowa Terminalu SFRU w rejonie Gdańska ma zapewnić dywersyfikację dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej i jeszcze bardziej uniezależnić kraje regionu od surowców z Rosji. Co istotne, korzystaniem z gdańskiego terminala zainteresowana jest także Ukraina.

Poza terminalem w Gdańsku, Polska rozbudowuje również terminal LNG w Świnoujściu, który finalnie będzie miał moc regazyfikacyjną w wysokości 8,3 mld m3. rocznie.

Źródło: Polskie Radio 24

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA