fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeZacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się spotkanie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem ds. handlu w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Dukgeun Ahnem, podczas którego rozmawiano o obustronnych relacjach gospodarczych.

W ostatnich latach współpraca gospodarcza między Polską a Koreą dynamicznie się rozwija, a wyrazem tego jest ostatni kontrakt zbrojeniowy, który ma wzmocnić pozycję Wojska Polskiego. Od lat Koreańczycy w naszym kraju inwestują głównie w branżę motoryzacyjną oraz elektromobilność, a także w sektor elektroniczny i elektrotechniczny.

W kolejnych latach Polska liczy natomiast na pogłębienie współpracy przemysłów obronnych obu państw oraz przyspieszenie procedury otwarcia koreańskiego rynku dla wieprzowiny z Polski, a strona koreańska jest zainteresowana działaniami w sektorze infrastruktury i energetyki.

Republika Korei jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. Zainteresowanie naszym krajem wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z wysokich kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców czy działania wielu centrów innowacji. Dzięki współpracy inwestycyjnej Polska ma szansę na przyspieszenie procesów industrializacji i stanie się centrum przemysłowym Europy

– powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W ostatnich latach wymiana handlowa między Polską a Koreą dynamicznie rosła, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku polski eksport do Korei wyniósł 896,9 mln dolarów, zaś import ponad 9,1 mld dolarów. Łącznie obroty handlowe przekroczyły 10 mld dolarów, co jest rekordowym wynikiem.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA