fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInwestycjeZacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.

W siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyło się spotkanie ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z ministrem ds. handlu w Ministerstwie Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Dukgeun Ahnem, podczas którego rozmawiano o obustronnych relacjach gospodarczych.

W ostatnich latach współpraca gospodarcza między Polską a Koreą dynamicznie się rozwija, a wyrazem tego jest ostatni kontrakt zbrojeniowy, który ma wzmocnić pozycję Wojska Polskiego. Od lat Koreańczycy w naszym kraju inwestują głównie w branżę motoryzacyjną oraz elektromobilność, a także w sektor elektroniczny i elektrotechniczny.

W kolejnych latach Polska liczy natomiast na pogłębienie współpracy przemysłów obronnych obu państw oraz przyspieszenie procedury otwarcia koreańskiego rynku dla wieprzowiny z Polski, a strona koreańska jest zainteresowana działaniami w sektorze infrastruktury i energetyki.

Republika Korei jest największym inwestorem azjatyckim w Polsce. Zainteresowanie naszym krajem wśród koreańskich przedsiębiorców wynika w dużej mierze z wysokich kompetencji naszych specjalistów, dostępu do poddostawców czy działania wielu centrów innowacji. Dzięki współpracy inwestycyjnej Polska ma szansę na przyspieszenie procesów industrializacji i stanie się centrum przemysłowym Europy

– powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W ostatnich latach wymiana handlowa między Polską a Koreą dynamicznie rosła, a według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku polski eksport do Korei wyniósł 896,9 mln dolarów, zaś import ponad 9,1 mld dolarów. Łącznie obroty handlowe przekroczyły 10 mld dolarów, co jest rekordowym wynikiem.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA