fbpx
sobota, 15 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaPolska zacznie importować węgiel z Rosji?

Polska zacznie importować węgiel z Rosji?

Polska Grupa Górnicza alarmuje, że produkcja energetycznego węgla kamiennego w Polsce jest zbyt niska, co grozi brakami surowca.

Zdaniem Tomasza Rogali, prezesa Polskiej Grupy Górniczej, aktualna produkcja węgla kamiennego w naszym kraju jest o ok. 5 mln ton mniejsza od zakładanej w umowie społecznej dla górnictwa, którą zawarto dwa lata temu. Przedstawiciel branży ostrzega przed ewentualnymi brakami surowca.

W trakcie wystąpienia podczas XII Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej „Energetyka jutra: suwerenna, bezpieczna, konkurencyjna” Tomasz Rogala przypomniał, że w 2013 roku Polska produkowała 64,5 mln ton węgla energetycznego, podczas gdy w tym roku będzie to tylko ok. 36 mln ton. Prezes PGG ostrzegł, że w tym tempie do 2040 roku Polska będzie produkować najwyżej 20 mln ton węgla kamiennego rocznie.

Przedstawiciel branży dodał, że intensywne odchodzenie od produkcji własnego węgla nie przekłada się na malejące zużycie tego paliwa, bo w ostatnich latach jego import wynosił kilkanaście mln ton rocznie, a w tym roku może wynieść 18 mln ton. Tomasz Rogala podkreślił, że spadek krajowej produkcji węgla nie ma istotnego znaczenia ekologicznego, ponieważ import drogą morską oznacza również dodatkowe emisje.

Prezes PGG odniósł się też do ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, która zbliża się już do 100 euro za tonę. Jego zdaniem taka sytuacja doprowadziła do paradoksu, gdy energię z własnego węgla, którego jest ciągle najwięcej w krajowym miksie energetycznym, uznaje się w systemie nie za podstawową, lecz uzupełniającą, ponieważ w pierwszej kolejności używane są źródła odnawialne oraz źródła z importu.

Duża dynamika odejścia od własnego węgla oznacza także, że w krótkim czasie zabraknie mocy produkcyjnych węgla nie tylko dla energetyki, ale również dla ogrzewania domów i dla małych ciepłowni. Chyba, że wrócimy do importu węgla z Rosji, bo stamtąd może zostać dostarczony surowiec odpowiednio przesortowany dla potrzeb sektora komunalnego

– powiedział Tomasz Rogala.

W związku z taką sytuacją prezes Rogala zaznaczył, że sektor górniczy oczekuje zdefiniowania, czym jest dla Polski i Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne, a polityka energetyczna w naszym kraju wymaga przemodelowania. Bez tego nie uda się zatrzymać wzrostu kosztów prowadzenia działalności w UE, co może grozić wyprowadzaniem przez niektóre branże produkcji poza Europę.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA