fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaPolska zacznie importować węgiel z Rosji?

Polska zacznie importować węgiel z Rosji?

Polska Grupa Górnicza alarmuje, że produkcja energetycznego węgla kamiennego w Polsce jest zbyt niska, co grozi brakami surowca.

Zdaniem Tomasza Rogali, prezesa Polskiej Grupy Górniczej, aktualna produkcja węgla kamiennego w naszym kraju jest o ok. 5 mln ton mniejsza od zakładanej w umowie społecznej dla górnictwa, którą zawarto dwa lata temu. Przedstawiciel branży ostrzega przed ewentualnymi brakami surowca.

W trakcie wystąpienia podczas XII Meetingu Gospodarczego Krajowej Izby Gospodarczej „Energetyka jutra: suwerenna, bezpieczna, konkurencyjna” Tomasz Rogala przypomniał, że w 2013 roku Polska produkowała 64,5 mln ton węgla energetycznego, podczas gdy w tym roku będzie to tylko ok. 36 mln ton. Prezes PGG ostrzegł, że w tym tempie do 2040 roku Polska będzie produkować najwyżej 20 mln ton węgla kamiennego rocznie.

Przedstawiciel branży dodał, że intensywne odchodzenie od produkcji własnego węgla nie przekłada się na malejące zużycie tego paliwa, bo w ostatnich latach jego import wynosił kilkanaście mln ton rocznie, a w tym roku może wynieść 18 mln ton. Tomasz Rogala podkreślił, że spadek krajowej produkcji węgla nie ma istotnego znaczenia ekologicznego, ponieważ import drogą morską oznacza również dodatkowe emisje.

Prezes PGG odniósł się też do ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla, która zbliża się już do 100 euro za tonę. Jego zdaniem taka sytuacja doprowadziła do paradoksu, gdy energię z własnego węgla, którego jest ciągle najwięcej w krajowym miksie energetycznym, uznaje się w systemie nie za podstawową, lecz uzupełniającą, ponieważ w pierwszej kolejności używane są źródła odnawialne oraz źródła z importu.

Duża dynamika odejścia od własnego węgla oznacza także, że w krótkim czasie zabraknie mocy produkcyjnych węgla nie tylko dla energetyki, ale również dla ogrzewania domów i dla małych ciepłowni. Chyba, że wrócimy do importu węgla z Rosji, bo stamtąd może zostać dostarczony surowiec odpowiednio przesortowany dla potrzeb sektora komunalnego

– powiedział Tomasz Rogala.

W związku z taką sytuacją prezes Rogala zaznaczył, że sektor górniczy oczekuje zdefiniowania, czym jest dla Polski i Unii Europejskiej bezpieczeństwo energetyczne, a polityka energetyczna w naszym kraju wymaga przemodelowania. Bez tego nie uda się zatrzymać wzrostu kosztów prowadzenia działalności w UE, co może grozić wyprowadzaniem przez niektóre branże produkcji poza Europę.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA