fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.

Ponad połowa polskich firm chce uczestniczyć w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że prawie co dziesiąte polskie przedsiębiorstwo już uczestniczy w takich inicjatywach.

Transformacja energetyczna to przyszłość

Aktualnie transformacja energetyczna należy do głównych wyzwań światowej gospodarki, a według szacunków podawanych przez BGK udział samej morskiej energetyki wiatrowej w produkcji prądu w Polsce w 2040 roku może wynosić nawet 57 proc. Technologia ta jest też jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu, a według unijnych prognoz moc morskiej energetyki wiatrowej w Europie może do 2030 roku osiągnąć 60 GW i aż 300 GW do roku 2050.

Rozwój polskiego przemysłu wpisuje się w cele jednego z programów naszego modelu biznesowego. Obecne regulacje unijne związane ze zrównoważonym rozwojem zobowiązują nas, aby dostarczać i wdrażać rozwiązania dla projektów wspierających rozwój gospodarki. W tym przypadku chcemy wspierać polskich przedsiębiorców, którzy podejmą się uczestnictwa w budowaniu morskich farm wiatrowych. Aby to zrealizować, musimy poznać potrzeby, oczekiwania i perspektywy polskich firm działających w branżach, które mogą zaangażować się w tę inicjatywę

– powiedział cytowany w komunikacie Marcin Terebelski, dyrektor programu Rozwój Przemysłu w BGK.

Według badania BGK 52 proc. polskich firm chciałoby uczestniczyć w budowie farm wiatrowych na Bałtyku, a 9 proc. przedsiębiorstw już to robi. Według Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w łańcuchu dostaw farm na Bałtyku może uczestniczyć przeszło 300 przedsiębiorstw z Polski. Największymi beneficjentami takich inwestycji byłyby firmy z przemysłu stoczniowego, stalowego i metalowego.

Z szacunków BGK wynika, że planowana wartość projektu inwestycyjnego na Bałtyku wynosi ok. 130 mld złotych, a odsetek zamówień trafiających do polskich przedsiębiorców mógłby sięgnąć 27 proc. w przypadku usług związanych z instalacją morskich farm wiatrowych oraz nawet 74 proc., gdy chodzi o produkcję innych niż turbiny i części do elektrowni.

Źródło: BGK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA