fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaEnergetykaPolskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.

Ponad połowa polskich firm chce uczestniczyć w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował, że prawie co dziesiąte polskie przedsiębiorstwo już uczestniczy w takich inicjatywach.

Transformacja energetyczna to przyszłość

Aktualnie transformacja energetyczna należy do głównych wyzwań światowej gospodarki, a według szacunków podawanych przez BGK udział samej morskiej energetyki wiatrowej w produkcji prądu w Polsce w 2040 roku może wynosić nawet 57 proc. Technologia ta jest też jednym z filarów Europejskiego Zielonego Ładu, a według unijnych prognoz moc morskiej energetyki wiatrowej w Europie może do 2030 roku osiągnąć 60 GW i aż 300 GW do roku 2050.

Rozwój polskiego przemysłu wpisuje się w cele jednego z programów naszego modelu biznesowego. Obecne regulacje unijne związane ze zrównoważonym rozwojem zobowiązują nas, aby dostarczać i wdrażać rozwiązania dla projektów wspierających rozwój gospodarki. W tym przypadku chcemy wspierać polskich przedsiębiorców, którzy podejmą się uczestnictwa w budowaniu morskich farm wiatrowych. Aby to zrealizować, musimy poznać potrzeby, oczekiwania i perspektywy polskich firm działających w branżach, które mogą zaangażować się w tę inicjatywę

– powiedział cytowany w komunikacie Marcin Terebelski, dyrektor programu Rozwój Przemysłu w BGK.

Według badania BGK 52 proc. polskich firm chciałoby uczestniczyć w budowie farm wiatrowych na Bałtyku, a 9 proc. przedsiębiorstw już to robi. Według Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w łańcuchu dostaw farm na Bałtyku może uczestniczyć przeszło 300 przedsiębiorstw z Polski. Największymi beneficjentami takich inwestycji byłyby firmy z przemysłu stoczniowego, stalowego i metalowego.

Z szacunków BGK wynika, że planowana wartość projektu inwestycyjnego na Bałtyku wynosi ok. 130 mld złotych, a odsetek zamówień trafiających do polskich przedsiębiorców mógłby sięgnąć 27 proc. w przypadku usług związanych z instalacją morskich farm wiatrowych oraz nawet 74 proc., gdy chodzi o produkcję innych niż turbiny i części do elektrowni.

Źródło: BGK
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA