fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaEnergetykaPolskie firmy z aktywnym udziałem w projektach jądrowych

Polskie firmy z aktywnym udziałem w projektach jądrowych

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma być realizowana z około 40-procentowym udziałem polskiego kapitału.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński powiedział, że pierwszy projekt elektrowni jądrowej w Polsce zostanie zrealizowany przy ok. 40-procentowym udziale krajowych firm. Przy kolejnych elektrowniach udział ten ma zdecydowanie wzrosnąć. Poza tym minister zdradził, że jego resort przygotował propozycję legislacyjną usprawnienia procesu inwestycyjnego w zakresie energetyki jądrowej, „która dotyczy nie tylko dużych inwestycji z programu krajowego, ale też inwestycji prywatnych i inwestycji w SMR-y”.

– Rola energetyki jądrowej może być większa niż zakładaliśmy dotychczas w polityce energetycznej. Zainteresowanie polskich firm przemysłowych rozwojem projektów SMR-owych może się przyczynić do szybszej modernizacji naszej energetyki – powiedział Guibourgé-Czetwertyński. – Przedstawiliśmy taką propozycję legislacyjną, która usprawni proces inwestycyjny, ułatwi [przeprowadzenie inwestycji – przyp. PAP] inwestorom prywatnym, dając im większą pewność co do procedowanej inwestycji, np. poprzez wydawanie decyzji zasadniczej na samym początku procesu — dodał.

Wiceminister wskazał, że nacisk postawiony jest na rozwój całego sektora gospodarczego w Polsce. Ministerstwo zidentyfikowało też firmy, które uczestniczyły bądź mają potencjał, żeby wziąć udział w projektach jądrowych. Mowa tutaj o prawie 80 firmach, które mają doświadczenie w tego typu projektach i niemal 200 z potencjałem do udziału.

– Szacujemy, że dla pierwszego projektu jądrowego ok. 40 proc. wartości będzie realizowane z udziałem polskiego przemysłu, ale ten udział będzie wzrastać przy kolejnych blokach nawet do 70 proc. – podkreślił Guibourgé-Czetwertyński.

Resort chce też mobilizować firmy do udziału w projektach jądrowych przez tworzenie dla nich miejsca w łańcuchu dostaw dla realizacji tych projektów w Polsce i nie tylko.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

TAURON przekaże fortunę na sieci elektroenergetyczne

TAURON przeznaczy w tym roku ponad 2 mld złotych na inwestycje w sieci elektroenergetyczne i będzie to największy strumień finansowy na dystrybucję w ostatnich latach.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA