fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaPolskie firmy z aktywnym udziałem w projektach jądrowych

Polskie firmy z aktywnym udziałem w projektach jądrowych

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma być realizowana z około 40-procentowym udziałem polskiego kapitału.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński powiedział, że pierwszy projekt elektrowni jądrowej w Polsce zostanie zrealizowany przy ok. 40-procentowym udziale krajowych firm. Przy kolejnych elektrowniach udział ten ma zdecydowanie wzrosnąć. Poza tym minister zdradził, że jego resort przygotował propozycję legislacyjną usprawnienia procesu inwestycyjnego w zakresie energetyki jądrowej, „która dotyczy nie tylko dużych inwestycji z programu krajowego, ale też inwestycji prywatnych i inwestycji w SMR-y”.

– Rola energetyki jądrowej może być większa niż zakładaliśmy dotychczas w polityce energetycznej. Zainteresowanie polskich firm przemysłowych rozwojem projektów SMR-owych może się przyczynić do szybszej modernizacji naszej energetyki – powiedział Guibourgé-Czetwertyński. – Przedstawiliśmy taką propozycję legislacyjną, która usprawni proces inwestycyjny, ułatwi [przeprowadzenie inwestycji – przyp. PAP] inwestorom prywatnym, dając im większą pewność co do procedowanej inwestycji, np. poprzez wydawanie decyzji zasadniczej na samym początku procesu — dodał.

Wiceminister wskazał, że nacisk postawiony jest na rozwój całego sektora gospodarczego w Polsce. Ministerstwo zidentyfikowało też firmy, które uczestniczyły bądź mają potencjał, żeby wziąć udział w projektach jądrowych. Mowa tutaj o prawie 80 firmach, które mają doświadczenie w tego typu projektach i niemal 200 z potencjałem do udziału.

– Szacujemy, że dla pierwszego projektu jądrowego ok. 40 proc. wartości będzie realizowane z udziałem polskiego przemysłu, ale ten udział będzie wzrastać przy kolejnych blokach nawet do 70 proc. – podkreślił Guibourgé-Czetwertyński.

Resort chce też mobilizować firmy do udziału w projektach jądrowych przez tworzenie dla nich miejsca w łańcuchu dostaw dla realizacji tych projektów w Polsce i nie tylko.

PAP, IAR

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA