fbpx
sobota, 11 maja, 2024
Strona głównaBiznesPracodawcy krytycznie o wzroście płacy minimalnej

Pracodawcy krytycznie o wzroście płacy minimalnej

Decyzja rządu o mocnym podniesieniu płacy minimalnej w Polsce spotkała się z krytyczną opinią przedsiębiorców.

Konfederacja Lewiatan nie owija w bawełnę i decyzję o podniesieniu płacy minimalnej do 3490 zł od stycznia 2023 r. i do 3600 zł od lipca nazywa „złym sygnałem” dla gospodarki. Według przedstawicieli pracodawców tak wysokie podniesienie minimalnego wynagrodzenia w dobie szybko rosnącej inflacji i kryzysu energetycznego uderzy w przedsiębiorców, a co za tym idzie – w zatrudnienie.

– Dzisiejsze decyzje są dużym zaskoczeniem i złym sygnałem dla gospodarki – powiedział prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu ds. budżetu i wynagrodzeń w Radzie Dialogu Społecznego. – Galopująca inflacja i niekontrolowane wzrosty cen energii są już realnym problemem w prowadzeniu działalności gospodarczej. Rząd powinien przedstawić konkretne działania na rzecz walki z inflacją i ograniczeniem kosztów działalności firm, zwłaszcza w kontekście łagodzenia rosnących cen energii. W miejsce realnych działań łagodzących następstwa inflacji i kryzysu energetycznego przedsiębiorcy otrzymują kolejną złą informację, której skutkiem z pewnością będzie wzrost bezrobocia – dodał ekspert.

Pracodawcy przypominają, że Rada Ministrów była zobowiązana do ustalenia płacy minimalnej w drodze rozporządzenia, bo Rada Dialogu Społecznego nie doszła w tej kwestii do porozumienia. Wszystko rozbiło się o różnice zdań między pracodawcami a związkowcami. Związkowcy byli bliscy obecnej propozycji rządowej, zaś pracodawcy, biorąc pod uwagę stan prawny, chcieli wzrostu wynikającego z obowiązujących wskaźników.

Poza tym pracodawcy, obawiając się nakręcenia spirali płacowo-cenowej, domagają się od rządu pilnego przedstawienia nadzwyczajnych działań antyinflacyjnych.

Płaca minimalna wzrośnie powyżej oczekiwań, To rząd zyska na podwyżce płacy minimalnej oraz Wyższa płaca minimalna to dobra wiadomość dla… ZUS i NFZ

Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA