fbpx
wtorek, 12 listopada, 2024
Strona głównaEnergetykaRekordowe wydobycie... węgla

Rekordowe wydobycie… węgla

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że mimo globalnych starań transformacji w kierunku zielonej energii, w 2021 r. wydobycie węgla osiągnęło rekordowy poziom.

Powrót do węgla to efekt szybszego odbicia gospodarczego po spowolnieniu spowodowanym pandemią koronawirusa, ale też skutek dużego zapotrzebowania na ten surowiec przez duże państwa azjatyckie, które ciągle polegają na paliwach kopalnych. Swoje zrobiły również niedobory gazu, które zmusiły kraje Europy do ponownego wykorzystania „czarnego złota”. Szacunki mówią, że w 2021 r. z węgla wyprodukowanych zostanie nawet 10 350 terawatogodzin energii.

— Węgiel jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla na świecie, a tegoroczna, historycznie wysoka produkcja energii z węgla jest niepokojącym sygnałem, że świat zbacza ze ścieżki zeroemisyjności – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

Aktualnie największymi producentami węgla na świecie są Chiny i Indie, które odpowiadają za dwie trzecie globalnego wydobycia. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na duże zapotrzebowanie prądu do węgla i energii atomowej wróciły też częściowo Niemcy, u których te dwa źródła w 2021 r. stanowiły 40 proc. produkcji energii, podczas gdy w 2020 r. było to 35 proc. U Niemców udział źródeł odnawialnych w produkcji prądu spadł z 44 proc. w 2020 r. do 41 proc. w obecnym roku. Ostatecznie Niemcy chcą całkowicie zrezygnować z energii atomowej do końca 2022 r. a węglowej do końca 2030 r. Czas pokaże jaka będzie rzeczywistość.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA