fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaRekordowe wydobycie... węgla

Rekordowe wydobycie… węgla

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że mimo globalnych starań transformacji w kierunku zielonej energii, w 2021 r. wydobycie węgla osiągnęło rekordowy poziom.

Powrót do węgla to efekt szybszego odbicia gospodarczego po spowolnieniu spowodowanym pandemią koronawirusa, ale też skutek dużego zapotrzebowania na ten surowiec przez duże państwa azjatyckie, które ciągle polegają na paliwach kopalnych. Swoje zrobiły również niedobory gazu, które zmusiły kraje Europy do ponownego wykorzystania „czarnego złota”. Szacunki mówią, że w 2021 r. z węgla wyprodukowanych zostanie nawet 10 350 terawatogodzin energii.

— Węgiel jest głównym źródłem emisji dwutlenku węgla na świecie, a tegoroczna, historycznie wysoka produkcja energii z węgla jest niepokojącym sygnałem, że świat zbacza ze ścieżki zeroemisyjności – powiedział Fatih Birol, dyrektor wykonawczy MAE.

Aktualnie największymi producentami węgla na świecie są Chiny i Indie, które odpowiadają za dwie trzecie globalnego wydobycia. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na duże zapotrzebowanie prądu do węgla i energii atomowej wróciły też częściowo Niemcy, u których te dwa źródła w 2021 r. stanowiły 40 proc. produkcji energii, podczas gdy w 2020 r. było to 35 proc. U Niemców udział źródeł odnawialnych w produkcji prądu spadł z 44 proc. w 2020 r. do 41 proc. w obecnym roku. Ostatecznie Niemcy chcą całkowicie zrezygnować z energii atomowej do końca 2022 r. a węglowej do końca 2030 r. Czas pokaże jaka będzie rzeczywistość.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co młodzi Polacy myślą o praktykach zawodowych?

Praktyki zawodowe i staże są pozytywnie postrzegane przez młodych Polaków, którzy często z nich korzystają. Prawie 70 proc. młodych ludzi z Polski przynajmniej raz uczestniczyło w praktykach zawodowych.
2 MIN CZYTANIA

Mikrofirmy pozytywnie o stabilności finansowej

Większość polskich mikrofirm pozytywnie ocenia swoją stabilność finansową, ale bardzo dużym problemem są dla nich zatory płatnicze.
2 MIN CZYTANIA

Branża nawozów oczekuje wsparcia od rządu

Polscy producenci nawozów już od kilku miesięcy borykają się z trudną sytuacją na rynku, a teraz pojawiły się apele o organizację jakiejś formy wsparcia.
2 MIN CZYTANIA