fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaArchiwumRozwój Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2020-2022

Rozwój Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2020-2022 [Raport SGH i Forum Ekonomicznego]

Mimo recesji w 2020 r. i spowolnienia wzrostu dwa lata później 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej miało w latach 2020-2022 przeciętnie szybsze tempo wzrostu gospodarczego wobec średniej unijnej. Wśród tych państw najszybszy wzrost gospodarczy w analizowanych okresie osiągnęła Polska – wynika z przedstawionego w Karpaczu raportu SGH i Forum Ekonomicznego.

– Wyzwania, jakie są przed nami, to wyzwania przełomu epok. Jeszcze kilka lat temu byliśmy zafascynowani globalizacją, ale pandemia pokazała, że globalizacja ma swoje granice i że dla dobra obywateli musimy relokować produkcję do Europy. Wojna w ubiegłego roku przemeblowała europejską politykę: przyniosła Europie pierwszy wielkoskalowy konflikt. Kilkaset tysięcy ofiar nakazuje nam przemeblować myślenie o bezpieczeństwie Europy – powiedział podczas prezentacji raportu założyciel Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, powiedział, że postawiłby tezę, iż „przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wzrostu w Europie:. Dodał, że obecnie przechodzimy przez okres stabilizacji. – Z taką szansą, że od 2025 r. zobaczymy parametry, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a więc inflacja w celu, wzrost PKB w okolicy 3 procent, solidny wzrost inwestycji i nadrabianie odległości, jaka nas dzieli od krajów Europy Zachodniej – zaznaczył.

W raporcie przygotowanym przez SGH i Forum Ekonomiczne 2023 wskazano, że pod względem inwestycji nasz kraj pozostaje w tyle za innymi państwami regionu i trend ten ma charakter długofalowy. Dodano, że w 2022 r. w regionie odnotowano ponad dwukrotnie wyższą inflację niż na obszarze tzw. starej UE.

„W naszym regionie można zaobserwować także wzrost kosztów obsługi długu publicznego, co stanowi wyzwanie dla polityki fiskalnej poszczególnych państwa w warunkach kryzysu. W związku z nasilaniem się od początku XXI wieku anomalii pogodowych i towarzyszących im nieurodzajów załamujących produkcję rolną, rośnie również zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego w wymiarze globalnym” – napisano w raporcie.

Zdaniem autorów raportu, trwająca od lutego 2022 r. wojna na Ukrainie – kraju, który jest czołowym światowym producentem i eksporterem pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, pogłębiła dodatkowo ten stan w wielu państwach. Podejmowana z rozmysłem przez Rosję dewastacja ukraińskiej gospodarki oraz infrastruktury krytycznej będzie mieć długofalowe negatywne skutki dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej.

Materiał opublikowany w ramach Patronatu Medialnego „Forum Polskiej Gospodarki”

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA