fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaArchiwumRząd Hiszpanii odracza dla MŚP płacenie podatków - 14 mld euro na...

Rząd Hiszpanii odracza dla MŚP płacenie podatków – 14 mld euro na pół roku

Zgodnie z zapowiedzią premiera Pedro Sancheza, przewidziane odroczenia opiewające na łączną kwotę 14 mld euro z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych mają uratować i tak pogrążoną w kryzysie gospodarkę.

W ramach podjętych środków postanowiono także ratować turystykę – sektor generujący najwięcej miejsc pracy w Hiszpanii. Na ten cel uruchomionych zostało 400 milionów euro w postaci niskooprocentowanych kredytów udzielanych przez Oficjalne Instytucje Kredytowe (Instituto de Crédito Oficial). Z pożyczek na preferencyjnych zasadach skorzystać będą mogli także przedsiębiorcy z branży transportu i gastronomii.

Premier Hiszpanii podkreślił, iż celem rządu jest ochrona zatrudnienia i że w tym zakresie zostały podjęte pewne kroki, które należy traktować jako wstęp do dalszych działań. Sanchez poinformował także o prowadzonych konsultacjach społecznych z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi przedsiębiorców, w wyniku których mają zostać stworzone rozwiązania umożliwiające ochronę zatrudnienia przy jednoczesnym dostosowaniu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa na czas kryzysu. Premier zapowiedział także, iż w planach rządu jest przyjęcie dodatkowych „pakietów fiskalnych i gospodarczych”.

Z kolei minister do spraw przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji (Jose Luis Escrivá) zapowiedział stworzenie specjalnego zasiłku dla rodziców, którzy pozostaną w domu, bez możliwości telepracy lub wprowadzić skrócony dzień pracy w firmach. Zasiłek ma być wypłacony z ubezpieczenia społecznego i stanowić rekompensatę za utratę dochodu w sytuacji zaprzestania pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Przewidziane świadczenie ma pochłonąć około 50 milionów euro.

Aby uniknąć sytuacji, w której osoby chore lub które miały kontakt z zakażonymi w obawie przed utratą pracy nie będą zgłaszać się do służb sanitarnych, Pedro Sanchez przypomniał, że zwolnienia lekarskie z powodu koronawirusa będą traktowane jako wypadek przy pracy tak, aby koszty zasiłków przerzucić na państwo oraz umożliwić ubezpieczonemu pobierania wyższego świadczenia. W ten sam sposób mają być traktowane osoby zapobiegawczo izolowane, nawet jeśli nie są okażą się chore.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Długa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

3 września skończył się szczyt G20, na którym – pod nieobecność Xi Jinpinga (a także Władimira Putina) – przeforsowano międzynarodowe porozumienie ws. budowy alternatywy dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.
2 MIN CZYTANIA