fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumRząd Hiszpanii odracza dla MŚP płacenie podatków - 14 mld euro na...

Rząd Hiszpanii odracza dla MŚP płacenie podatków – 14 mld euro na pół roku

Zgodnie z zapowiedzią premiera Pedro Sancheza, przewidziane odroczenia opiewające na łączną kwotę 14 mld euro z tytułu podatku VAT oraz podatku dochodowego od osób prawnych mają uratować i tak pogrążoną w kryzysie gospodarkę.

W ramach podjętych środków postanowiono także ratować turystykę – sektor generujący najwięcej miejsc pracy w Hiszpanii. Na ten cel uruchomionych zostało 400 milionów euro w postaci niskooprocentowanych kredytów udzielanych przez Oficjalne Instytucje Kredytowe (Instituto de Crédito Oficial). Z pożyczek na preferencyjnych zasadach skorzystać będą mogli także przedsiębiorcy z branży transportu i gastronomii.

Premier Hiszpanii podkreślił, iż celem rządu jest ochrona zatrudnienia i że w tym zakresie zostały podjęte pewne kroki, które należy traktować jako wstęp do dalszych działań. Sanchez poinformował także o prowadzonych konsultacjach społecznych z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi przedsiębiorców, w wyniku których mają zostać stworzone rozwiązania umożliwiające ochronę zatrudnienia przy jednoczesnym dostosowaniu struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa na czas kryzysu. Premier zapowiedział także, iż w planach rządu jest przyjęcie dodatkowych „pakietów fiskalnych i gospodarczych”.

Z kolei minister do spraw przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji (Jose Luis Escrivá) zapowiedział stworzenie specjalnego zasiłku dla rodziców, którzy pozostaną w domu, bez możliwości telepracy lub wprowadzić skrócony dzień pracy w firmach. Zasiłek ma być wypłacony z ubezpieczenia społecznego i stanowić rekompensatę za utratę dochodu w sytuacji zaprzestania pracy na rzecz opieki nad dzieckiem. Przewidziane świadczenie ma pochłonąć około 50 milionów euro.

Aby uniknąć sytuacji, w której osoby chore lub które miały kontakt z zakażonymi w obawie przed utratą pracy nie będą zgłaszać się do służb sanitarnych, Pedro Sanchez przypomniał, że zwolnienia lekarskie z powodu koronawirusa będą traktowane jako wypadek przy pracy tak, aby koszty zasiłków przerzucić na państwo oraz umożliwić ubezpieczonemu pobierania wyższego świadczenia. W ten sam sposób mają być traktowane osoby zapobiegawczo izolowane, nawet jeśli nie są okażą się chore.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA