fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaRząd przekaże rolnikom specjalną pulę węgla

Rząd przekaże rolnikom specjalną pulę węgla

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział przekazanie 600 tys. ton węgla wybranym rolnikom.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że plan Ministerstwa Rolnictwa zakłada, aby specjalna pula 600 tys. ton węgla trafiła do rolników produkujących w szklarniach i tunelach foliowych. Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin polecił już Polskiej Grupie Górniczej skierowanie tego węgla do polskich gospodarstw rolnych.

– Jesteśmy zgodni, że w obliczu kryzysu energetycznego trzeba podejmować trudne i odpowiedzialne decyzje – powiedział Sasin po rozmowie z szefem resortu rolnictwa.

Według informacji przekazanych przez Jacka Sasina na początku tygodnia, do Polski do końca roku trafić ma co najmniej 11,2 mln ton węgla, z czego jedna czwarta zostanie przeznaczona dla osób prywatnych. Poza tym za miesiąc do Polski mają przyjechać pierwsze pociągi z węglem z Ukrainy. W sumie nasz kraj ma sprowadzić ok. 100 tys. ton ukraińskiego surowca.

Z drugiej strony nie ustaje eksport węgla kamiennego do celów energetycznych z polskich kopalń. Od stycznia do lipca 2022 r. nasz kraj sprzedał do krajów Unii Europejskiej oraz poza jej granice aż 1,05 mln ton „czarnego złota”. Eksport ten był realizowany przez podmioty prywatne oraz spółki Skarbu Państwa na podstawie wcześniej zawartych umów. Złą informacją jest, że Polska sprzedaje węgiel taniej, niż go kupuje.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA