fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaForum inwestycjiSamorządowy projekt inwestycyjny

Samorządowy projekt inwestycyjny

Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Ma on pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski i wesprzeć rozwój. W ramach programu samorządy mogą dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania.

Wyznacznikiem sytuacji samorządów jest nadwyżka operacyjna. To ona pokazuje, czy będą one w przyszłości w stanie inwestować. W minionym roku nadwyżka ta spadła o ponad 11 proc. Samorządy zredukowały nakłady inwestycyjne o ponad 4 proc. Pieniądze z nowego programu mają pomóc samorządom zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę.

– Drogi, przedszkola, kanalizacja i inne inwestycje są potrzebne we wszystkich regionach Polski, ale samorządom brakuje pieniędzy na ich sfinansowanie. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne samorządów. Korzyści z tego programu będzie czerpać społeczeństwo i cała gospodarka – twierdzi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, w modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi.

Na programie mają też skorzystać polscy przedsiębiorcy. Realizacja wielu inwestycji przypadnie lokalnym firmom. Ten projekt inwestycyjny może pomóc im w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.

Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie w specjalnie przygotowanej Aplikacji Polski Ład. Wcześniej za pośrednictwem platformy e-PUAP składają wniosek o nadanie dostępu do tej aplikacji.

W aktualnym naborze każda jednostka może złożyć 3 wnioski o dofinansowanie według następujących wytycznych:
jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia
jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Wnioski, które mieszczą się w pierwszym priorytecie, mogą dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc. wartości inwestycji, wnioski w drugim priorytecie mogą liczyć na 90 proc. dofinansowania, w trzecim nawet na 85 proc., a w czwartym na 80 proc.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA