Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Ma on pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski i wesprzeć rozwój. W ramach programu samorządy mogą dostać do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania.

program inwestycji strategicznych - grafika wpisu
RobbieWi/Pixabay

Wyznacznikiem sytuacji samorządów jest nadwyżka operacyjna. To ona pokazuje, czy będą one w przyszłości w stanie inwestować. W minionym roku nadwyżka ta spadła o ponad 11 proc. Samorządy zredukowały nakłady inwestycyjne o ponad 4 proc. Pieniądze z nowego programu mają pomóc samorządom zrealizować inwestycje potrzebne lokalnym społecznościom i odbudować gospodarkę.

– Drogi, przedszkola, kanalizacja i inne inwestycje są potrzebne we wszystkich regionach Polski, ale samorządom brakuje pieniędzy na ich sfinansowanie. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na potrzeby inwestycyjne samorządów. Korzyści z tego programu będzie czerpać społeczeństwo i cała gospodarka – twierdzi prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.

Program obejmuje 35 obszarów gospodarki, a w pierwszym naborze priorytetami są m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, w modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi.

Na programie mają też skorzystać polscy przedsiębiorcy. Realizacja wielu inwestycji przypadnie lokalnym firmom. Ten projekt inwestycyjny może pomóc im w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.

Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie w specjalnie przygotowanej Aplikacji Polski Ład. Wcześniej za pośrednictwem platformy e-PUAP składają wniosek o nadanie dostępu do tej aplikacji.

W aktualnym naborze każda jednostka może złożyć 3 wnioski o dofinansowanie według następujących wytycznych:
jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia
jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł
jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł

Wnioski, które mieszczą się w pierwszym priorytecie, mogą dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc. wartości inwestycji, wnioski w drugim priorytecie mogą liczyć na 90 proc. dofinansowania, w trzecim nawet na 85 proc., a w czwartym na 80 proc.

Poprzedni artykułNowe technologie zmieniają rolnictwo
Następny artykułZielona polityka zniszczy nasz rynek motoryzacyjny?