fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumSklepy autonomiczne i co dalej?

Sklepy autonomiczne i co dalej?

Zasada w takich sklepach jest prosta: zrób to sam, co wcześniej robiła za ciebie kasjerka, czy kasjer. Zeskanuj towary z koszyka, nie myląc się przy tym i nie oszukując na metkach, zapłać najlepiej kartą lub smartfonem i sam sobie zapakuj produkty. Z raportu ,,Polaków portfel własny – kochamy okazje” Santander Consumer Banku, banku specjalizującego się w drobniejszych kredytach i pożyczkach, wynika, że klienci są coraz bardziej zainteresowani niestandardowymi możliwościami robienia zakupów i wręcz z radością witają sklepy samoobsługowe w nowym, modnym wydaniu. To jest na ogół prawda. Polacy łykają bowiem wszystkie nowinki technologiczne bez zastrzeżeń, bo tak jest „cool”, bo tak niby zawsze wygodniej i w ogóle fajowo.

Szczególnie młodych cieszy wprowadzanie przez supermarkety nowego modelu sprzedaży, dzięki czemu mogą sobie kupić produkty bez udziału w tym męczącym procesie pracowników. Taką odpowiedź na ankietę Santander Consumer Banku udzieliło aż 66,5 proc. ankietowanych w wieku od 18 do 29 lat. Najmłodsi klienci dostrzegają w sklepach autonomicznych szansę na rozwiązanie problemu kolejek, bo poczekania nawet w krótkim ogonku do kasy znieść nie potrafią.

Automat zamiast człowieka

Coraz więcej hipermarketów likwiduje obsługę kasową, zwalniając pracowników i obciążając ich dotychczasową pracą klientów. Na polski rynek zaczynają też wchodzić także sklepy całkowicie samoobsługowe, więc rewolucja jest pełna. Nie łudźmy się jednak, że robiona jest z myślą o wygodzie klientów. Zautomatyzowana samoobsługa ma przynieść oszczędności kosztowe, przede wszystkim na pracownikach, pozwalając właścicielom marketów utrzymać wysokie zyski.

Nie zawsze tak fajnie

Łykamy wszelkie nowinki technologiczne jak lemingi, czasem jednak wynika z tego płacz i zgrzytanie zębów. W Nowym Jorku, stawianym często przez rodaków jako wzór supernowoczesnego miasta, 23 stycznia 2010 roku. rada miasta zakazała funkcjonowania sklepów bezobsługowych. Dlaczego? Powód jest prosty: radni stwierdzili, że firmy, które akceptują tylko płatności elektroniczne, dyskryminują konsumentów pozbawionych rachunków bankowych i kart kredytowych, przede wszystkim osoby starsze, nie mające rachunków z przywiązanym do nich plastikiem i nie korzystające z tego rodzaju uciążliwych dla nich form płacenia. Oczywiście Amerykanie mogą sobie poradzić z tym w ten sposób, że do kasy wstawią kolejne urządzenia, czyli wpłatomaty na gotówkę uznając, że to załatwia sprawę. Zobaczymy, jak będzie.

Również z badania Santander Consumer Banku wynika, że nowym rozwiązaniem wprowadzanym do Polski nie są zachwycone osoby w starszym wieku oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi. Nie należy ich lekceważyć.

Jest jednak jeszcze jeden, pozytywny aspekt nowego trendu. Skorzystają na nim małe sklepy rodzinne. Ci klienci, którzy wolą jednak utrzymać kontakt ze sprzedawcą, który nie tylko zamieni z nimi kilka słów, ale doradzi w zakupie i poczeka z podsumowaniem płatności, bo „czegoś się zapomniało”, chętniej niż dotąd będą robić zakupy w mniejszych, rodzinnych sklepach. I oby tak się stało.

Przyjemnych zakupów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA