fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwum„Śmiertelne zagrożenie” dla Huaweia

„Śmiertelne zagrożenie” dla Huaweia

– Nie sądzę, by chiński rząd po prostu obserwował i pozwolił na upadek Huaweia – powiedział we wtorek Eric Xu, rotacyjny prezes Huawei. – Wierzę, że chiński rząd również podejmie pewne środki zaradcze – dodał.

To surowe ostrzeżenie pojawiło się po doniesieniach, jakoby administracja Donalda Trumpa miała opracowywać ograniczenia eksportowe, które wymagałyby od tajwańskiej firmy, aby przestała dostarczać Huaweiowi zaawansowane układy półprzewodnikowe. Amerykański rząd uważa giganta technologicznego za narzędzie chińskich służb wywiadowczych i zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych oraz ich zachodnich sojuszników.

– Ten rodzaj destrukcyjnego efektu falowania dla globalnego przemysłu byłby niebezpieczny – powiedział Xu. – Gdyby Puszka Pandory została otwarta, prawdopodobnie zobaczylibyśmy katastrofalne zniszczenia w globalnym łańcuchu przemysłu i to nie tylko dla firmy Huawei.

Xu dodał, że zyski Huawei wzrosły wbrew międzynarodowej kampanii lobbingowej, którą w ubiegłym roku prowadził amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Według Xu, chciał on zniechęcić kraje do zakupu technologii bezprzewodowej nowej generacji. Przyznał jednak, że amerykańskie ataki zaszkodziły biznesowi w krajach na całym świecie, ponieważ nawet długoletni klienci Huawei przestali tak chętnie wykupywać kontrakty na 5G.

– Presja ze strony Stanów Zjednoczonych na systemy Huawei 5G wywarła dość znaczący wpływ na rozwój biznesu – powiedział.

Skutki pandemii koronawirusa, która rozprzestrzeniła się z prowincji Hubei po tym, jak chińscy urzędnicy ocenzurowali wczesne ostrzeżenia, zniechęcą inne narody do powierzenia swoich sieci 5G firmie wspieranej przez Pekin. 

– Jeśli pandemia COVID-19 nie wyjaśnia sytuacji, w której wszyscy się znajdujemy, nie wiem, co jeszcze musiałoby się zdarzyć – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Morgan Ortagus we wtorek rano podczas spotkania Rady Atlantyckiej. – Będziemy oczywiście nadal zajmować zdecydowane stanowisko, ponieważ dotyczy ono Huawei i technologii 5G – dodała. 

Pandemia koronawirusa mogłaby zaszkodzić międzynarodowym umowom giganta technologicznego zupełnie niezależnie od politycznej reakcji, ponieważ zaraza rozprzestrzenia się w innych krajach, w których prowadzą interesy. – Jeśli niektórzy indywidualni dostawcy nie będą w stanie nadal dostarczać nam produktów, spowoduje to długoterminowe wyzwania, a także niepewność co do tego, czy Huawei będzie nadal zaopatrywał rynek – powiedział Xu.

Przyszłe regulacje nasilą ten ból. – Jeśli chiński rząd zastosuje również środki zaradcze, możemy sobie wyobrazić, jaki wpływ miałby on na globalny przemysł – powiedział Xu. – Będziemy świadkami niekończącego się ciosu. Jeśli tak się stanie, żaden gracz w globalnym łańcuchu wartości nie pozostanie na tę katastrofę odporny.

DL/Washington Examiner

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA