fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieStan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.

W całej Unii Europejskiej około 84 mln ludzi doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, które powodują nie tylko cierpienie konkretnych osób, ale mają również skutki finansowe dla całego społeczeństwa. Szacuje się, że całkowity koszt problemów zdrowia psychicznego w 27 państwach UE i w Wielkiej Brytanii to ok. 4 proc. PKB, czyli ponad 600 mld euro. Mimo to, jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, w Europie 3 na 4 osoby cierpiące na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Powyższe liczby potwierdzają dane Eurostatu, zgodnie z którymi aż 54 proc. Europejczyków mających problemy ze zdrowiem psychicznym nie otrzymała pomocy od specjalisty w momencie, kiedy najbardziej jej potrzebowała. Co więcej, prawie połowa mieszkańców Starego Kontynentu (46 proc.) w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyła problemów emocjonalnych lub psychospołecznych, takich jak depresja lub niepokój. Przyczyną zaburzeń były między innymi pandemia koronawirusa, niepewność ekonomiczna, presje społeczne i gospodarcze oraz agresja Rosji na Ukrainę. Aż 62 proc. Europejczyków uważa, że niedawne wydarzenia na świecie w jakiś sposób wpłynęły na ich samopoczucie psychiczne – wynika z analizy Eurobarometru na temat zdrowia psychicznego.

Na stronie Komisji Europejskiej można przeczytać, że ta od ponad 25 lat wspiera projekty – w Unii i poza jej granicami – w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Unia wydaje miliardy euro na działania związane z promocją zdrowia psychicznego, profilaktyką i leczeniem. Mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających specjalistycznej pomocy. Jak to możliwe?

Eurokraci nakręcają kryzys zdrowia psychicznego?

José Antonio Luengo Latorre, dziekan Kolegium Psychologi w Madrycie i wiceprzewodniczący Generalnej Rady Psychologii w Hiszpanii uważa, że to eurokraci ponoszą część winy za obecny kryzys zdrowia psychicznego. Jego zdaniem Unia „nakręca” kolejne kryzysy, które z kolei przyczyniają się do niepewności i „niosą ze sobą planetarne problemy gospodarcze”. Jako przykład podaje nieprzemyślane unijne prawodawstwo „zwiększające populację” narażonych na negatywne konsekwencje finansowe, co w rezultacie generuje niestabilność, która wpływa na dobrostan obywateli. Zdrowie psychiczne jest kwestią przekrojową. Coraz bardziej zauważalne jest powiązanie takich zagadnień jak sytuacja rodzinna i zawodowa czy dostęp do mieszkań ze stabilnością emocjonalną. Jednakże rządzący w dalszym ciągu zapominają o kontekście. „Zdrowie psychiczne jest ściśle powiązane ze sposobem życia ludzi i ważne jest, abyśmy patrzyli na zagadnienia zdrowia psychicznego z szerszej perspektywy” – mówi Luengo.

Europejczycy pragną stabilności

Większość, bo aż 60 proc. przebadanych uważa, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne są warunki życia oraz bezpieczeństwo finansowe (53 proc.). Około jedna trzecia Europejczyków uważa, że kontakt z naturą i terenami zielonymi (35 proc.), nawyki związane ze snem (35 proc.), aktywność fizyczna (34 proc.) i kontakty społeczne (33 proc.) są kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do dobrego samopoczucia. Co ciekawe, we wszystkich państwach członkowskich zdecydowana większość społeczeństwa uważa, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Na pytanie: „w jaki sposób UE może najbardziej przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego obywateli Europy” największa część respondentów wybrała „poprawę ogólnej jakości życia” (45 proc.), a następnie „poprawę dostępu i wsparcia w zakresie diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne” (37 proc.) oraz „wspieranie zdrowia psychicznego osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji” (35 proc.).

źródło: elpais
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

A jeśli znowu powrócą lockdowny?

Gdyby szybko mutujący oraz odporny na szczepionki wariant koronowirusa HV.1 zaczął przynosić poważniejsze objawy chorobowe, przywódcy polityczni zapewne zareagują tak, jak się tego wcześniej nauczyli. Lockdownami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA