fbpx
wtorek, 16 lipca, 2024
Strona głównaZdrowieStan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.

W całej Unii Europejskiej około 84 mln ludzi doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, które powodują nie tylko cierpienie konkretnych osób, ale mają również skutki finansowe dla całego społeczeństwa. Szacuje się, że całkowity koszt problemów zdrowia psychicznego w 27 państwach UE i w Wielkiej Brytanii to ok. 4 proc. PKB, czyli ponad 600 mld euro. Mimo to, jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia, w Europie 3 na 4 osoby cierpiące na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Powyższe liczby potwierdzają dane Eurostatu, zgodnie z którymi aż 54 proc. Europejczyków mających problemy ze zdrowiem psychicznym nie otrzymała pomocy od specjalisty w momencie, kiedy najbardziej jej potrzebowała. Co więcej, prawie połowa mieszkańców Starego Kontynentu (46 proc.) w ciągu ostatnich 12 miesięcy doświadczyła problemów emocjonalnych lub psychospołecznych, takich jak depresja lub niepokój. Przyczyną zaburzeń były między innymi pandemia koronawirusa, niepewność ekonomiczna, presje społeczne i gospodarcze oraz agresja Rosji na Ukrainę. Aż 62 proc. Europejczyków uważa, że niedawne wydarzenia na świecie w jakiś sposób wpłynęły na ich samopoczucie psychiczne – wynika z analizy Eurobarometru na temat zdrowia psychicznego.

Na stronie Komisji Europejskiej można przeczytać, że ta od ponad 25 lat wspiera projekty – w Unii i poza jej granicami – w zakresie ochrony zdrowia psychicznego. Unia wydaje miliardy euro na działania związane z promocją zdrowia psychicznego, profilaktyką i leczeniem. Mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających specjalistycznej pomocy. Jak to możliwe?

Eurokraci nakręcają kryzys zdrowia psychicznego?

José Antonio Luengo Latorre, dziekan Kolegium Psychologi w Madrycie i wiceprzewodniczący Generalnej Rady Psychologii w Hiszpanii uważa, że to eurokraci ponoszą część winy za obecny kryzys zdrowia psychicznego. Jego zdaniem Unia „nakręca” kolejne kryzysy, które z kolei przyczyniają się do niepewności i „niosą ze sobą planetarne problemy gospodarcze”. Jako przykład podaje nieprzemyślane unijne prawodawstwo „zwiększające populację” narażonych na negatywne konsekwencje finansowe, co w rezultacie generuje niestabilność, która wpływa na dobrostan obywateli. Zdrowie psychiczne jest kwestią przekrojową. Coraz bardziej zauważalne jest powiązanie takich zagadnień jak sytuacja rodzinna i zawodowa czy dostęp do mieszkań ze stabilnością emocjonalną. Jednakże rządzący w dalszym ciągu zapominają o kontekście. „Zdrowie psychiczne jest ściśle powiązane ze sposobem życia ludzi i ważne jest, abyśmy patrzyli na zagadnienia zdrowia psychicznego z szerszej perspektywy” – mówi Luengo.

Europejczycy pragną stabilności

Większość, bo aż 60 proc. przebadanych uważa, że najważniejszymi czynnikami wpływającymi na zdrowie psychiczne są warunki życia oraz bezpieczeństwo finansowe (53 proc.). Około jedna trzecia Europejczyków uważa, że kontakt z naturą i terenami zielonymi (35 proc.), nawyki związane ze snem (35 proc.), aktywność fizyczna (34 proc.) i kontakty społeczne (33 proc.) są kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do dobrego samopoczucia. Co ciekawe, we wszystkich państwach członkowskich zdecydowana większość społeczeństwa uważa, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Na pytanie: „w jaki sposób UE może najbardziej przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego obywateli Europy” największa część respondentów wybrała „poprawę ogólnej jakości życia” (45 proc.), a następnie „poprawę dostępu i wsparcia w zakresie diagnozowania, leczenia i opieki nad pacjentami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne” (37 proc.) oraz „wspieranie zdrowia psychicznego osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji” (35 proc.).

źródło: elpais
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA