fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaTransportSzef BMW: Dzięki UE auto będą mieli tylko najbogatsi

Szef BMW: Dzięki UE auto będą mieli tylko najbogatsi

Oliver Zipse, prezes BMW, uważa, że wprowadzenie zakazu rejestracji samochodów spalinowych sprawi, iż auta staną się nieosiągalne dla wielu nabywców i będzie to miało bardzo niebezpieczne konsekwencje.

Podczas wizyty w USA Oliver Zipse zauważył, że w efekcie zbyt szybkiego przejścia na elektromobilność z oferty producentów znikną samochody przystępne cenowo, co może mieć daleko idące skutki polityczne i społeczne – informuje serwis Interia.pl. Dodał, że „odbierając samochody na mocy przepisów, na miejscu polityków byłby bardzo ostrożny”.

Samochody elektryczne są nie tylko drogie w momencie ich zakupu, ale także eksploatacji. Nie wydaje się, by mogło się to zmienić. Dlatego prezes Zipse słusznie podkreślił, że nic nie wskazuje na to, by – w skali świata – silnik spalinowy „stał się przeżytkiem w perspektywie najbliższych 15 lat”.

Unia Europejska zdecydowała, że samochody spalinowe będą mogły być rejestrowane tylko do 2035 r. W przeciwieństwie do zamordyzmu Brukseli władze amerykańskie (poza lewacką Kalifornią) nie narzucają ludziom konkretnych rozwiązań w postaci zakazów i starają się pozostawiać im wolny wybór. Jeśli planowane zakazy wejdą w życie, na mobilność będzie stać wyłącznie ludzi bardzo bogatych.

Tymczasem zakaz rejestracji samochodów spalinowych w Unii Europejskiej spotyka się ostatnio z coraz głośniejszą krytyką także ze strony szefów największych koncernów samochodowych. Podobnego zdania co Zipse są m.in. Luca de Meo, prezes Renault czy Carlos Tavares, prezes koncernu Stellantis (produkującego m.in. samochody marek Fiat, Peugeot, Citroen, Opel, Chrysler, Alfa Romeo, Lancia czy Jeep).

Zobacz także: Komisja Europejska chce zakazać tirów

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA