fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumTarcza antykryzysowa na serio

Tarcza antykryzysowa na serio

Aby pozyskać finansowanie na program, PFR wyemituje obligacje z gwarancją skarbu państwa. Maja być one skupowane na rynku wtórnym przez bank centralny, tak aby zapewnić na nie popyt i niską rentowność. Dzięki temu PFR zyska kapitał na subwencje dla firm. Przedsiębiorstwa, w zależności od wielkości, będą mogły pozyskać od 300 tys. do nawet 4 mln zł. Specjalna pula, wynosząca 25 mld zł, ma być przeznaczona dla dużych podmiotów, pod warunkiem jednak, że płacą podatki w Polsce, a nie w rajach podatkowych.

– Żelazną zasadą naszego programu jest to, że nawet 75 proc. tej subwencji będzie mogło być środkami bezzwrotnymi, będzie mogło być umorzone. Będą one udzielane na 3 lata i pierwsza spłata rozpoczyna się dopiero w drugim roku, a więc jest ten oddech na to, żeby firmy mogły odbudowywać tą swoją nadszarpniętą, nadwątloną pozycję rynkową – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Oferta zaadresowana jest do tych przedsiębiorstw, które zdecydują się na utrzymanie działalności oraz nie zwolnią pracowników. Subwencje mają być wypłacane w ciągu dwóch do trzech tygodni na podstawie prostych oświadczeń dostępnych on-line.

Łączna wartość pomocy państwa dla przedsiębiorców ma zatem wzrosnąć do ponad 300 mld zł, środki te mają uratować nawet 5 milionów miejsc pracy.

Tak zdecydowany ruch rządu i NBP to bardzo dobry kierunek. Bank centralny pokazał, jaką siłą dysponuję. Docenić trzeba współpracę instytucji państwowych, które wspólnie działają na rzecz polskiej gospodarki. Widać tutaj rękę premiera Morawieckiego, który koordynuje te działania. Patrząc na sprawę z ekonomicznego punktu widzenia, pakiet ocenić trzeba pozytywnie. Firmy potrzebują obecnie trzech rzeczy: pieniędzy, pieniędzy oraz pieniędzy! I temu służy program subwencji. Jego plusem jest to, że zapewnia znaczny dopływ środków, spłata jest odroczona w czasie i może podlegać umorzeniu nawet do wysokości 75 procent. Na plus czytać również należy to, że pomoc adresowana jest do firm, które płacą w Polsce podatki.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA