fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaInwestycjeUnijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Unijne propozycje dla prywatnych inwestorów

Bruksela przygotowała propozycję pakietu regulacyjnego, którego celem ma być poprawa ochrony inwestorów detalicznych oraz wzmocnienie ich pozycji na europejskim rynku.

Komisja Europejska zaproponowała regulacje, które będą lepiej chronić inwestorów detalicznych oraz ogólnie wzmocnią ich pozycję. Bruksela liczy, że dzięki temu w Unii Europejskiej uda się stworzyć bezpieczne dla obywateli środowisko do inwestowania.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podczas konferencji prasowej powiedział, że aktualnie europejscy konsumenci nie mają dostępu do najlepszej oferty, jeśli chodzi o ich wybory inwestycyjne, a to negatywnie wpływa na stymulację prywatnych inwestycji w celu finansowania szeroko pojętej gospodarki UE.

Dlatego też dziś podnosimy poprzeczkę, jeśli chodzi o zapewnianie eksperckich, bezstronnych i nieskomplikowanych porad dotyczących produktów inwestycyjnych, tak aby obywatele mogli uzyskać jak największą rentowność. Wyższy poziom zaufania i bezpieczeństwa zachęci obywateli do większych inwestycji na europejskich rynkach kapitałowych; ochronę konsumentów i ich sprawiedliwe traktowanie. Pomoże również utrzymać konkurencyjność europejskiego sektora inwestycji detalicznych. Jest to kluczowy cel unii rynków kapitałowych – powiedział Valdis Dombrovskis.

W związku z powyższym w pakiecie Retail Investment Package znalazły się propozycje, które mają usprawnić sposób przekazywania inwestorom detalicznym informacji o produktach i usługach inwestycyjnych. Po zmianach takie informacje mają być bardziej ustandaryzowane i przejrzyste. Poza tym Bruksela chce wprowadzić wymóg stosowania standardowej prezentacji i terminologii dotyczącej kosztów oraz zapewnić, aby wszyscy klienci detaliczni otrzymywali co najmniej raz w roku jasny obraz wyników inwestycyjnych ich portfela.

Unijne regulacje mają też chronić inwestorów detalicznych przed nieuczciwymi działaniami marketingowymi przez objęcie doradców i pośredników finansowych pełną odpowiedzialnością za jakiekolwiek wykorzystanie ich informacji marketingowych. Przepisy mają też zapewnić odpowiednio wysokie standardy kwalifikacji zawodowej doradców finansowych i zacieśnić współpracę w zakresie nadzoru w UE.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA