fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumW jaki sposób Chiny powinny zapłacić za straty spowodowane koronawirusem?

W jaki sposób Chiny powinny zapłacić za straty spowodowane koronawirusem?

Według medialnych doniesień z USA, amerykańskie agencje wywiadowcze potwierdziły, że Chiny celowo zaniżały liczbę zarażonych i zmarłych w wyniku epidemii koronawirusa. Takie oszustwo wynika z zatajania przez Pekin wiadomości o pochodzeniu i szybkim rozprzestrzenianiu się COVID-19. Chińscy urzędnicy ukarali lekarzy, którzy próbowali ostrzec przed wybuchem epidemii w Wuhan.

Instytucje międzynarodowe nie znajdują żadnego sensownego sposobu zmuszenia Chin do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, rzekomo najwyższy organ ustawodawczy i wykonawczy w prawie międzynarodowym, nie może pociągać Chin do odpowiedzialności, ponieważ Chiny i Rosja korzystają ze stałego prawa weta wobec każdej rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Chiny sprawiły, że ONZ stało się bezsilne, chociaż sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ogłosił pandemię COVID-19 największym wyzwaniem na świecie od czasów II wojny światowej. Co więcej, sytuacja ta stała się zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, nie mówiąc już o milionach ofiar, jakie spowoduje bezpośrednio i pośrednio.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mogą również próbować pozwać Chiny przed jednym z trybunałów międzynarodowych, jak np. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, chociaż jeszcze nigdy żadne państwo nie zostało pozywane za łamanie traktatów o chorobach zakaźnych. Ale nawet gdyby sąd uznał Chiny odpowiedzialne za szkody spowodowane rozprzestrzenianiem się COVID-19, nikt nie ma wątpliwości, że Chiny po prostu zignorowałyby ten wyrok.

Jak będzie, nie wiadomo. Walka trwa. Nie tylko ta z koronawirusem.

DL/ National Review

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA