fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaW Polsce wzrosty cen energii zdecydowanie niższe niż w wielu krajach europejskich

W Polsce wzrosty cen energii zdecydowanie niższe niż w wielu krajach europejskich

Relatywnie niskimi nakładami władzom w Polsce udało się w kryzysie powstrzymać wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Również energia, z której korzystają przedsiębiorcy MŚP należała i należy do najtańszych w Europie.

W raporcie „Wojna o ceny energii – podsumowanie działań osłonowych na rynkach w Polsce i Europie” eksperci Agencji Rynku Energii (ARE) – na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej – przeanalizowali działania osłonowe podjęte przez europejskie państwa w odpowiedzi na kryzys energetyczny, począwszy od września 2021 aż do stycznia 2023 r.

Większość państw (w tym Polska niebędąca tu żadnym wyjątkiem), próbując zapobiegać w kryzysie podwyżkom cen energii, sięgnęła po takie środki administracyjne jak regulacja cen detalicznych energii elektrycznej, podatek od zysków nadzwyczajnych oraz specjalne wsparcie dla odbiorców biznesowych – z uwzględnieniem zwłaszcza mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorców.

Polska: najlepsze rezultaty najniższym kosztem

Polska na zapobieganie podwyżkom cen prądu przeznaczyła, jak to określono w raporcie, „relatywnie niewielkie środki – równowartość 12,4 mld euro”.

W sumie państwa europejskie wyasygnowały aż 758 mld euro na ochronę odbiorców energii przed skutkami kryzysu energetycznego.

Co wyraźnie zaznaczono w raporcie, w którym eksperci starannie przeanalizowali rynek energii, polskim władzom udało się powstrzymać wzrost cen energii skuteczniej niż w innych krajach. Pomimo kryzysu, dzięki podjętym działaniom osłonowym, utrzymano „relatywnie niskie – pozostające znacząco poniżej europejskiej średniej – ceny energii dla odbiorców końcowych”.

– Polska osiągnęła jedną z najwyższych efektywności kosztowych wprowadzonych rozwiązań osłonowych. Wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w naszym kraju wyniósł zaledwie 12,9 proc., podczas gdy wydatki na ochronę konsumentów indywidualnych tylko ok. 2 proc. PKB – mówi Andrzej Bondyra, wiceprezes ARE.

Europejskie, wysokie podwyżki

W tym samym okresie, czyli od września 2021 do 2023 r., Francja odnotowała około 20-proc. wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. I to pomimo środków, które miały to powstrzymać, sięgających ok. 3,8-4 proc. krajowego PKB.

W zamożnych Niemczech podwyżka sięgnęła 40 proc. (przeciwdziałano nakładami rzędu 7,5 proc. PKB!), w Wielkiej Brytanii – 90 proc. (nakładami w wys. 4 proc. PKB).

Pomimo podjętych przez różne rządy bezprecedensowych działań, w części państw europejskich ceny energii wzrosły nawet o ponad 100 proc.!

Również ceny dla małych i średnich przedsiębiorstw (o zużyciu 2-20 GWh rocznie) były w Polsce jednymi z najniższych w Europie. Przedsiębiorcy płacili średnio 0,1084 euro netto za 1 kWh. Taniej było tylko na Islandii, w Czarnogórze oraz Bośni i Hercegowinie. Ponad 30 eurocentów za 1kWh musiały zapłacić firmy we Włoszech, w Bułgarii i w Grecji.

Zawdzięczamy to także węglowi

Tak jak można dyskutować o cenach energii elektrycznej w relacji do dochodów ludności i firm – czy są one jeszcze na akceptowalnym poziomie, tak obliczenia ARE jednoznacznie wskazują, że polskiej administracji udało się zadziałać skuteczniej niż administracjom nawet najbardziej rozwiniętych krajów unijnych. Zrobiliśmy to lepiej także dlatego, że zdecydowanie niższym nakładem środków publicznych oraz dzięki prowadzonej sensownej polityce fiskalnej w tym zakresie.

Jak wskazano w raporcie, wysoką skuteczność podjętych działań osłonowych zawdzięczamy również strukturze polskiego miksu elektroenergetycznego. Ten wciąż oparty jest w największym stopniu na węglu pozyskiwanym z krajowych kopalń (na szczęście dla Polski i Polaków!).

Sukces w utrzymaniu względnie niskich cen energii elektrycznej w Polsce można upatrywać także w nieuleganiu przez polski rząd owczemu pędowi nakierowanemu na „zieloną” politykę unijną. Politykę, w którą wpisane jest zamykanie „winnych kryzysowi klimatycznemu” kopalni węgla, zwłaszcza tych zlokalizowanych w Polsce (bo w Niemczech to już nie).

Warto też docenić determinację, z jaką polskie władze walczyły o ocalenie kopalni Bełchatów, której likwidacji, pod wydumanym pretekstem i z aktywną pomocą uniokratów, domagali się Czesi.

Należy również pamiętać, co ma istotny wpływ na ceny energii elektrycznej. Już w roku 2021 ceny EU ETS (uprawnień do emisji CO2) wzrosły z około 20 do ok. 80 euro za tonę. „Tak wysoka cena – mimo znaczących wahań w lutym i latem 2022 roku – pozostaje do tej pory, co oznacza utrzymujące się wysokie koszty dla wytwórców energii elektrycznej w Polsce, mimo niższych niż w ubiegłym roku cen surowców” – napisano w cytowanym raporcie.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Gigantyczna eurokara dla elektrociepłowni!

Niemal ćwierć miliarda złotych kary dostała elektrociepłownia Będzin (woj. śląskie), która na czas nie rozliczyła absurdalnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
2 MIN CZYTANIA

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

MŚP trzonem polskiej gospodarki?

Co prawda małe i średnie przedsiębiorstwa przynoszą polskiej gospodarce niemal co drugą złotówkę generując 49,6 proc. PKB, ale w największym stopniu jest to zasługa mikroprzedsiębiorstw, a nie firm małych i średniej wielkości. Jest jeszcze jedna rzecz, która może decydować o tym, że sytuacja tego sektora nie jest tak różowa, jak niektórzy chcieliby ją malować.
3 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

Wojna o klimat dopiero się zaczyna

Do opinii publicznej z trudem przebijają się głosy ze świata nauki, że kryzys klimatyczny to humbug. Prawda jest taka, że zmiany na Ziemi mają charakter cykliczny, a człowiek jest odpowiedzialny za nie w nikłym stopniu. Upolityczniany katastrofizm klimatyczny i ekohisteria, choć sprzyjają budowaniu nowych gałęzi biznesu, mogą stać się autostradą do całkowitej ruiny gospodarek.
8 MIN CZYTANIA