fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumW walce z koronawirusem firmy pomagają innym, ale i samym sobie. SZACUN!

W walce z koronawirusem firmy pomagają innym, ale i samym sobie. SZACUN!

Azoty wyasygnowały 3 mln zł na walkę z koronawirusem, Puławskie ZA 750 tysięcy, sieć Żabka Polska – 4,5 mln zł (o czym szczegółowo piszemy TUTAJ), a zarząd PGE – 5 mln zł (TUTAJ WIĘCEJ).

O przekazaniu 3 mln zł w formie pieniężnych i rzeczowych darowizn m.in. dla szpitali zakaźnych, gdzie leczeni będą pacjenci z koronawirusem, zdecydowały zarządy czterech kluczowych spółek Grupy Azoty. Pieniądze pójdą na dodatkowy sprzęt, lekarstwa i środki higieniczne, także dla puławskiego SP ZOZ.

– Jedną z rzeczy, którą Ministerstwo Finansów chce zrobić, to zwolnienie z VAT-u i podatku od darowizn rzeczy przekazywanych do Ministerstwa Zdrowia dla rezerw materiałowych. Chodzi przede wszystkim o maseczki i inne rzeczy potrzebne pilnie w szpitalach, które na dzień dzisiejszy nie są zwolnione z VAT i podatku od darowizn – zadeklarował Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

Fundacja należąca do PKN Orlen przeznaczy 6 mln zł na walkę z epidemią, a Grupa Lotos, za pośrednictwem swojej Fundacji Lotos, 5 mln zł, m.in. na kupno sprzętu szpitalnego. Totalizator Sportowy zapowiedział, że Fundacja Lotto im. Haliny Konopackiej przekaże dodatkowo 4 mln zł na zakup sprzętu niezbędnego do walki z koronawirusem.

Dlaczego nieraz pieniądze dają fundacje, a nie bezpośrednio same spółki? Nie chodzi tylko o cele statutowe. Zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy CIT, odliczeniu podlegają darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przed wyliczeniem należnego podatku podatnicy mają prawo zmniejszyć podstawę opodatkowania o wydatek na pomoc. Firma może odliczyć maksymalnie 10 proc. swojego dochodu.

Prywatne i mniejsze także pomagają

OTCF, firma produkująca odzież sportową 4F, przekazała szpitalowi MSWiA w Warszawie 300 par gogli. Będzie z nich korzystać będzie personel medyczny zajmujący się osobami zarażonymi COVID-19. – Od dziś 20 proc. obrotu z naszego sklepu internetowego 4F.pl przekazujemy dla największego szpitala zakaźnego w Polsce, MSWiA w Warszawie. Dlaczego? Bo zdrowie jest najważniejsze, a służba zdrowia szczególnie teraz potrzebuje naszego wsparcia – napisał na facebookowym profilu 4F Igor Klaja, prezes OTCF. Na stronie internetowej stronie 4F pojawiają się już nagrania od ambasadorów reklamowych marki pokazujące, jak trenować w domu. Trudno o lepszą promocję.

Z kolei zarząd firmy Agata, właściciela sieci sklepów z meblami i akcesoriami do wyposażenia wnętrz, przeznaczył milion złotych na zakup sprzętu medycznego i środków zabezpieczenia sanitarnego.

– Wszyscy, zarówno nasi pracownicy, klienci oraz ich rodziny, stoimy w obliczu nowej, trudnej sytuacji i nie wiemy, co przyniesie nam przyszłość – mówi cytowany w komunikacie firmy Grzegorz Przondziono, prezes spółki Agata.

Właściciele gdyńskiej restauracji Muszla tak zakomunikowali na Facebooku: "Kochani, sytuacja jest trudna, nie będziemy tego ukrywać (..) w związku z zamknięciem lokali gastronomicznych postanowiliśmy wykorzystać nasze możliwości tak, żeby chociaż trochę pomóc w tych trudnych chwilach, restauracja codziennie wydawać będzie za darmo 10 sztuk pizzy lekarzom i personelowi medycznemu, żeby mogli się szybko posilić”. Piękna inicjatywa! Ludzie już piszą, że wraz z rodzinami odwiedzą pizzerię, gdy tylko będzie to możliwe. Setki, jeśli nie tysiące internautów z Trójmiasta, zapamiętało nazwę restauracji.

Polacy potrafią się zmobilizować

W maju 2010 r. niemal cała południowa Polska znalazła się pod wodą. Najbardziej dotknięte kataklizmem były województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, opolskie i lubelskie. Powódź nie oszczędziła też Sandomierza, Krakowa i Warszawy, a straty sięgnęły w sumie 3 mld euro. Grupa Allegro i jej Fundacja All for Planet zorganizowała wówczas zbiórkę funduszy na remont szkoły w Jaśle. Sklepy sieci hipermarketów Real należące do Metro Group włączyły do pomocy swoich klientów, a sieć Real wsparła Bank Żywności w Krakowie. Działania Rossmanna skupiły się na tym, by mieszkańcom kilkunastu gmin zostały przekazane środki czystości niezbędne do sprzątnięcia zalanych terenów. Firma zaangażowała się także w odbudowę zniszczonej infrastruktury jednej ze szkół w Sandomierzu. Fundacja Dobroczynności ATLAS wsparła finansowo osoby dotknięte powodzią w gminie Janowiec (woj. lubelskie) oraz Bieruń (woj. śląskie), a także przekazała pomoc rzeczową w postaci ponad 35 ton materiałów budowlanych niezbędnych do odbudowy zniszczonych domów. Europ Assistance Polska uruchomiła specjalny program dla osób dotkniętych skutkami powodzi.

Pomagające firmy czynią dużo dobra. Wzmacniają przy tym swój wizerunek, korzystają z ulg podatkowych. Nic tu ze sobą nie stoi w sprzeczności.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA