fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaWażna decyzja w polskim systemie tranzytu gazu

Ważna decyzja w polskim systemie tranzytu gazu

Prezes Urzędu Ochrony i Konkurencji wyraził zgodę, aby Orlen przejął kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A.

Orlen poinformował, że przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz S.A., w których dotychczas posiadał 48 proc. akcji. To ważny krok w kierunku likwidacji rosyjskich wpływów w polskim systemie tranzytu gazu.

W komunikacie prasowym wskazano też, że spółka Europol Gaz, na mocy decyzji Ministra Rozwoju i Technologii, zostanie właścicielem akcji tej spółki należących dotychczas do PAO Gazprom.

Przejęcie przez Europol Gaz akcji PAO Gazprom oraz objęcie kontroli nad Systemem Gazociągów Tranzytowych przez ORLEN będzie miało fundamentalne znaczenie dla interesu publicznego oraz bezpieczeństwa naszego kraju, nie tylko w ujęciu energetycznym. Polska przez całe dekady była uzależniona od dostaw gazu ziemnego z Rosji. Jeszcze 10 lat temu stanowiły one ok. 80 proc. importu tego surowca. Gazprom przez wiele lat wykorzystywał dostawy gazu jako narzędzie nacisków politycznych wywieranych na Polskę i pozostałe kraje regionu. To się zmieniło

– powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Prezes Obajtek dodał, że od 2022 roku Polska jest w 100 procentach niezależna od rosyjskiego gazu, a dzięki dywersyfikacji źródeł dostaw tego surowca odbiorcy gazu w Polsce są zabezpieczeni. Dzięki omawianej decyzji Polska przybliża się do przywrócenia pełnej kontroli nad strategiczną infrastrukturą gazową kraju.

Źródło: Orlen
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.
< 1 MIN CZYTANIA

Powrót Niemiec do energetyki jądrowej: czy to w ogóle możliwe?

Na niedawnej konferencji klimatycznej 22 kraje ogłosiły, że będą dalej rozwijać energetykę jądrową. W Niemczech dwie partie polityczne – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i Wolna Partia Demokratyczna (FDP) wzywają do ponownego uruchomienia sześciu niepracujących już reaktorów. Czy po takim czasie da się to zrobić?
3 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA