fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaWielka Brytania ogranicza biurokrację, aby budować więcej elektrowni jądrowych

Wielka Brytania ogranicza biurokrację, aby budować więcej elektrowni jądrowych

Konserwatywny rząd Rishiego Sunaka chce zwiększyć udział atomu w miksie energetycznym i zapowiada największy od dziesięcioleci plan rozwoju infrastruktury jądrowej. Tymczasem Hiszpania, za sprawą której energia jądrowa została przez UE uznana za zieloną, obiera przeciwny kierunek.

Jak donosi „Libre Mercado” rząd Wielkiej Brytanii, kierowany przez Rishiego Sunaka, przedstawił największy od siedemdziesięciu lat plan rozwoju energetyki jądrowej. 15 proc. energii elektrycznej zużywanej obecnie przez brytyjskie firmy i gospodarstwa domowe pochodzi z tej energii, ale niektóre elementy infrastruktury jądrowej zostaną wycofane z eksploatacji w nadchodzących dziesięcioleciach. Z tego powodu konserwatywny rząd chce zrekompensować zamknięcie starych elektrowni poprzez otwarcie nowych, a także zwiększyć udział energii jądrowej w całkowitym jej użyciu na terytorium kraju. Według tych samych mediów premier Sunak chce polegać na energii jądrowej, aby czterokrotnie zwiększyć krajowe moce produkcyjne Wielkiej Brytanii i zwiększyć wytwarzanie tego rodzaju energii z 15 do 25 proc. całości.

Jako wzór działania Sunak wskazuje dwie będące już w budowie elektrownie w Somerset i Suffolk, ale ścieżka, którą zamierza podążać następca Liz Truss na Downing Street nie będzie usłana różami. Dużym problemem, z którym będzie musiał sobie poradzić jest biurokracja, przez którą niektóre z realizowanych obecnie projektów mają spore opóźnienia. Do tych opóźnień należy dodać drugą przeszkodę: aktywistów na rzecz odnawialnych źródeł energii, którzy sprzeciwiają się rozwojowi energetyki jądrowej ze względów środowiskowych. Na szczęście dla Sunaka opinia publiczna w Wielkiej Brytanii generalnie nie popiera tych sprzeciwów. W ostatnich latach brytyjskie społeczeństwo ma coraz bardziej dość tak zwanej agendy klimatycznej. Jak donosi dziennik „Libre Mercado” od 2020 r. rośnie liczba artykułów opublikowanych przez największe gazety w Wielkiej Brytanii wzywających do wycofania się z ekofanatyzmu.

Hiszpańska hipokryzja

W międzyczasie niektóre kraje, takie jak np. Hiszpania, uchwalają przepisy stojące w kontrze do reszty Europy. Pod koniec 2022 r. minister ds. transformacji ekologicznej Teresa Ribera stwierdziła, że jest jasne, że Hiszpania powinna zdecydować się na odnawialne źródła energii pomijając energię jądrową, która nie jest uważana za zieloną energię w jej kraju, mimo że jest uznana za taką przez Komisję Europejską. Plan hiszpańskiego rządu zakłada wycofanie wszystkich elektrowni jądrowych w kraju do roku 2035. Stanowisko to jest całkowicie sprzeczne z dotychczasowym stanowiskiem Ribery prezentowanym przez nią na forum unijnym. To właśnie Ribera w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (gdy Hiszpania sprawowała prezydencję w Radzie UE) proponowała, aby atom był strategicznym źródłem energii w Unii, z dostępem do pomocy publicznej.

źródło: gaceta.es, libremercado.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA