fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaWysokie poparcie dla elektrowni jądrowych w Polsce

Wysokie poparcie dla elektrowni jądrowych w Polsce

Zdecydowana większość Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju. Powodem tak dużej akceptacji są wysokie ceny prądu.

Aż 69 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania „Energia UREgulowana” przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) i Pracownię Badań Społecznych (PBS). Badanie wykazało też, że przeszło 80 proc. Polaków ostatnio odczuło podwyżkę cen energii elektrycznej i gazu.

Tylko 45 proc. ankietowanych poparłoby budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. W badaniu wskazano, że Polacy za główny atut inwestycji w energetykę jądrową uważają dostęp do taniej oraz czystej energii, a przeciwnicy tej technologii za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem.

Kluczowym dla powodzenia przyspieszającej transformacji energetycznej jest, aby była ona sprawiedliwa społecznie i nie ograniczała, ale wręcz podnosiła konkurencyjność polskiej gospodarki oraz poziom życia Polaków. Realizując ten długofalowy proces powinniśmy wsłuchiwać się nie tylko w głosy branży, ale i w głos opinii publicznej. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić badania opinii publicznej pt. „Energia uregulowana”

– powiedział Rafał Gawin, prezes URE.

Gdy Polaków zapytano o wykorzystanie środków publicznych na energetykę, to najwięcej wskazało na konieczność wsparcia energetyki słonecznej (67 proc.) oraz wiatrowej (66 proc.). Takie źródło finansowania dla energetyki jądrowej poparło tylko 37 proc. uczestników badania.

Jakie są powody podwyżek cen energii?

Polacy zapytani o główne przyczyny podwyżek cen energii wskazali politykę krajową (73 proc.), ceny surowców energetycznych (72 proc.) oraz politykę międzynarodową, w tym wojnę na Ukrainie (65 proc.) oraz politykę samej Unii Europejskiej (65 proc.).

Jednocześnie przeszło 80 proc. Polaków uważa się za osoby oszczędzające energię. Najczęściej robimy to przez wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach (92 proc.) i zakup energooszczędnego oświetlenia (75 proc.). Tylko 12 proc. oszczędzających energię zdecydowało się na instalację paneli fotowoltaicznych.

Źródło: URE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA