Aż 69 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania „Energia UREgulowana” przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) i Pracownię Badań Społecznych (PBS). Badanie wykazało też, że przeszło 80 proc. Polaków ostatnio odczuło podwyżkę cen energii elektrycznej i gazu.
Tylko 45 proc. ankietowanych poparłoby budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. W badaniu wskazano, że Polacy za główny atut inwestycji w energetykę jądrową uważają dostęp do taniej oraz czystej energii, a przeciwnicy tej technologii za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem.
Kluczowym dla powodzenia przyspieszającej transformacji energetycznej jest, aby była ona sprawiedliwa społecznie i nie ograniczała, ale wręcz podnosiła konkurencyjność polskiej gospodarki oraz poziom życia Polaków. Realizując ten długofalowy proces powinniśmy wsłuchiwać się nie tylko w głosy branży, ale i w głos opinii publicznej. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić badania opinii publicznej pt. „Energia uregulowana”
– powiedział Rafał Gawin, prezes URE.
Gdy Polaków zapytano o wykorzystanie środków publicznych na energetykę, to najwięcej wskazało na konieczność wsparcia energetyki słonecznej (67 proc.) oraz wiatrowej (66 proc.). Takie źródło finansowania dla energetyki jądrowej poparło tylko 37 proc. uczestników badania.
Jakie są powody podwyżek cen energii?
Polacy zapytani o główne przyczyny podwyżek cen energii wskazali politykę krajową (73 proc.), ceny surowców energetycznych (72 proc.) oraz politykę międzynarodową, w tym wojnę na Ukrainie (65 proc.) oraz politykę samej Unii Europejskiej (65 proc.).
Jednocześnie przeszło 80 proc. Polaków uważa się za osoby oszczędzające energię. Najczęściej robimy to przez wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach (92 proc.) i zakup energooszczędnego oświetlenia (75 proc.). Tylko 12 proc. oszczędzających energię zdecydowało się na instalację paneli fotowoltaicznych.