fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaWysokie poparcie dla elektrowni jądrowych w Polsce

Wysokie poparcie dla elektrowni jądrowych w Polsce

Zdecydowana większość Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju. Powodem tak dużej akceptacji są wysokie ceny prądu.

Aż 69 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce – wynika z badania „Energia UREgulowana” przeprowadzonego przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) i Pracownię Badań Społecznych (PBS). Badanie wykazało też, że przeszło 80 proc. Polaków ostatnio odczuło podwyżkę cen energii elektrycznej i gazu.

Tylko 45 proc. ankietowanych poparłoby budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. W badaniu wskazano, że Polacy za główny atut inwestycji w energetykę jądrową uważają dostęp do taniej oraz czystej energii, a przeciwnicy tej technologii za największe zagrożenie uważają kwestie związane z bezpieczeństwem.

Kluczowym dla powodzenia przyspieszającej transformacji energetycznej jest, aby była ona sprawiedliwa społecznie i nie ograniczała, ale wręcz podnosiła konkurencyjność polskiej gospodarki oraz poziom życia Polaków. Realizując ten długofalowy proces powinniśmy wsłuchiwać się nie tylko w głosy branży, ale i w głos opinii publicznej. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się przeprowadzić badania opinii publicznej pt. „Energia uregulowana”

– powiedział Rafał Gawin, prezes URE.

Gdy Polaków zapytano o wykorzystanie środków publicznych na energetykę, to najwięcej wskazało na konieczność wsparcia energetyki słonecznej (67 proc.) oraz wiatrowej (66 proc.). Takie źródło finansowania dla energetyki jądrowej poparło tylko 37 proc. uczestników badania.

Jakie są powody podwyżek cen energii?

Polacy zapytani o główne przyczyny podwyżek cen energii wskazali politykę krajową (73 proc.), ceny surowców energetycznych (72 proc.) oraz politykę międzynarodową, w tym wojnę na Ukrainie (65 proc.) oraz politykę samej Unii Europejskiej (65 proc.).

Jednocześnie przeszło 80 proc. Polaków uważa się za osoby oszczędzające energię. Najczęściej robimy to przez wyłączanie światła w nieużywanych pomieszczeniach (92 proc.) i zakup energooszczędnego oświetlenia (75 proc.). Tylko 12 proc. oszczędzających energię zdecydowało się na instalację paneli fotowoltaicznych.

Źródło: URE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA

Jeśli biznes w branży OZE, to tam, gdzie widać pole do znacznych zarobków

Polacy są za rozwijaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a prosumencka fotowoltaika i pompy ciepła nie potrzebują już dodatkowej reklamy. Firm w tej branży jest tak dużo, że czasem jakość nie idzie za ilością. Patrząc z punktu widzenia biznesowego, duży i niewykorzystany potencjał tkwi w geotermii i biogazie.
3 MIN CZYTANIA

Branża biogazowa walczy o wyższe ceny referencyjne

13 listopada uruchomiono kolejny raz aukcje OZE. Nie chcemy rysować czarnego scenariusza, ale jesteśmy niemal pewni, że nie będzie ani jednej oferty złożonej na biogaz – mówią nam przedstawiciele branży biogazowej. I dodają, że należy ubolewać nad tym, iż od lat władza nie potrafi stworzyć warunków, które uwolniłyby znaczący potencjał drzemiący w tym sektorze.
8 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Polska zaskarżyła Niemcy w TSUE

Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w sprawie niedopełnienia przez ten kraj obowiązków wynikających z prawa Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd rozmawia z protestującymi rolnikami

We wtorek wieczorem w Medyce przy granicy z Ukrainą doszło do spotkania strony rządowej z protestującymi rolnikami, którzy mają trzy główne postulaty.
2 MIN CZYTANIA