fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaZielone wsparcie dla rolników

Zielone wsparcie dla rolników

Rząd uruchomił program wsparcia dotyczący modernizacji gospodarstw rolnych w Polsce.

Od 31 stycznia 2023 r. polscy rolnicy mogą starać się o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych w ramach tzw. zielonej energii. Program wsparcia był prezentowany rolnikom przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, który mówił o nim podczas czwartkowego spotkania w Golądkowie na Mazowszu.

– Wygospodarowaliśmy znaczącą część środków finansowych i utworzyliśmy program wsparcia energii odnawialnej w ramach takiego działania, jak modernizacja gospodarstw rolnych – powiedział wicepremier Kowalczyk. – Nie ma innego takiego programu, jeśli chodzi o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji. Wniosek, który należy złożyć w ARiMR, jest prosty, na pewno prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych – podkreślił minister.

Podczas spotkania minister Kowalczyk wyjaśnił rolnikom, że ostateczny termin realizacji inwestycji w ramach programu wsparcia to 30 czerwca 2025 r., bez możliwości jego wydłużenia. Rolnicy pytali ministra o koszty utylizacji zużytej instalacji. Zgodnie z odpowiedzią Henryka Kowalczyka, utylizacja będzie spoczywała na właścicielu, ale niewykluczone, że rząd przygotuje tutaj program dopłat, podobnie jak było w przypadku usuwania azbestowych dachów.

Zgodnie z planem maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kw wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, wyniesie 150 tys. zł. Dofinansowanie może pokryć 60 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników i 50 proc., jeśli chodzi o pozostałych właścicieli gospodarstw.

MRiRW

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA