Rząd uruchomił program wsparcia dotyczący modernizacji gospodarstw rolnych w Polsce.

Od 31 stycznia 2023 r. polscy rolnicy mogą starać się o dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych w ramach tzw. zielonej energii. Program wsparcia był prezentowany rolnikom przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, który mówił o nim podczas czwartkowego spotkania w Golądkowie na Mazowszu.

– Wygospodarowaliśmy znaczącą część środków finansowych i utworzyliśmy program wsparcia energii odnawialnej w ramach takiego działania, jak modernizacja gospodarstw rolnych – powiedział wicepremier Kowalczyk. – Nie ma innego takiego programu, jeśli chodzi o dotowanie energii odnawialnej z pokryciem 50 proc. inwestycji. Wniosek, który należy złożyć w ARiMR, jest prosty, na pewno prostszy niż zwykły wniosek na modernizację gospodarstw rolnych – podkreślił minister.

Podczas spotkania minister Kowalczyk wyjaśnił rolnikom, że ostateczny termin realizacji inwestycji w ramach programu wsparcia to 30 czerwca 2025 r., bez możliwości jego wydłużenia. Rolnicy pytali ministra o koszty utylizacji zużytej instalacji. Zgodnie z odpowiedzią Henryka Kowalczyka, utylizacja będzie spoczywała na właścicielu, ale niewykluczone, że rząd przygotuje tutaj program dopłat, podobnie jak było w przypadku usuwania azbestowych dachów.

Zgodnie z planem maksymalna wysokość dofinansowania, które obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kw wraz z magazynami energii, systemami inteligentnego zarządzania nią i pompą ciepła, wyniesie 150 tys. zł. Dofinansowanie może pokryć 60 proc. kosztów kwalifikowalnych inwestycji w przypadku młodych rolników i 50 proc., jeśli chodzi o pozostałych właścicieli gospodarstw.

MRiRW

Poprzedni artykułAmerykańskie firmy zainwestowały miliardy w chiński rynek sztucznej inteligencji
Następny artykułBranża piwna szuka sposobów na odbicie