fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaArchiwumZostało czternaście miesięcy

Zostało czternaście miesięcy

Nowa ustawa o zamówieniach publicznych to efekt wielu miesięcy prac i konsultacji, które prowadziło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Resort wyszedł od diagnozy sytuacji, by po wsłuchaniu się w głos przedsiębiorców zaproponować konkretne rozwiązania. Uważam, że powstało prawo niezłe, odpowiadające na większość problemów z jakimi zmagają się uczestniczące w przetargach firmy. Ustawa daje możliwość polubownego załatwiania sporów, kładąc nacisk na współpracę między zamawiającym a wykonawcą. Zmniejsza również wymogi związane z samym startem w postępowaniu przetargowym, a także zobowiązuje zamawiających do wypłaty przedpłat i zaliczek. W wypadku dłuższych kontraktów umowa będzie musiała zawierać warunki waloryzacji jeśli ceny rynkowe ulegną zmianie. Uproszczone będą postępowania przetargowe poniżej progów unijnych, a do rozstrzygania sporów wyznaczony zostanie wyspecjalizowany wyłącznie w tych sprawach sąd.

To tylko niektóre, z całej listy rozwiązań jakie zawiera podpisany przez prezydenta dokument. Teraz jednak pora na nie mniej ważną kwestię jaką jest przygotowanie rynku do nadchodzących zmian. Ustawa wejdzie w życie za czternaście miesięcy, czyli z początkiem 2021 roku. Chodzi o to aby nauczyć nowych regulacji zamawiających i wykonawców. To bardzo istotny etap, którego w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Prawo to jedno ale równie ważna, a czasem nawet ważniejsza jest praktyka. Urząd Zamówień Publicznych zapewnia, że aktywnie wykorzysta ten czas organizując liczne szkolenia dla zainteresowanych. Edukacja ma odbywać się także poprzez webinaria, co ułatwić powinno dostęp do wiedzy każdemu kto chce ją zdobyć. Ze strony MPiT płyną także zapewnienia, ze już po wejściu w życie nowego prawa będzie ono poddawane ewaluacji, tak aby zweryfikować czy wprowadzane przepisy spełniają swoją rolę.

Jest zatem duża szansa, że dogonimy europejską czołówkę jeśli chodzi o konkurencyjność rynku zamówień publicznych w Polsce. To zaś w oczywisty sposób przełożyć się powinno na wzrost jakości realizowanych przez państwo zakupów, skorzystają także polskie firmy, dla których dostawy dla państwa mogą być ważnym impulsem prorozwojowym. Oby tak się właśnie stało!

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA