fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaZdrowieZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.

ZUS w ramach kontroli zwolnień lekarskich wydanych od stycznia do września br. zakwestionował aż 20 tys. decyzji. W związku z tym konieczny będzie zwrot świadczeń lub ich znacząca obniżka.

Zgodnie z prawem ZUS może kontrolować zasadność wykorzystywania zwolnienia lekarskiego oraz orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym wypadku pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia (jak na przykład remont mieszkania). Kontrolę taką może też przeprowadzić pracodawca zatrudniający co najmniej 20 osób. W drugim przypadku lekarze orzecznicy ZUS sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić.

W sumie od stycznia do września br. ZUS przeprowadził prawie 337 tys. kontroli zwolnień lekarskich i wydał 20,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych, co dotyczyło łącznej kwoty rzędu 19,4 mln złotych.

ZUS musi też obniżać wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia, bo zasiłek lub świadczenie rehabilitacyjne nie mogą być wtedy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie krajowe. Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. wyniosła 129 mln 377 tys. zł.

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego mogą stracić prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia, a jeśli przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

WHO za centralnym zarządzaniem zdrowiem

Nowy tzw. traktat antypandemiczny przekazuje Światowej Organizacji Zdrowia uprawnienia do centralnego zarządzania polityką zdrowotną.
2 MIN CZYTANIA

A jeśli znowu powrócą lockdowny?

Gdyby szybko mutujący oraz odporny na szczepionki wariant koronowirusa HV.1 zaczął przynosić poważniejsze objawy chorobowe, przywódcy polityczni zapewne zareagują tak, jak się tego wcześniej nauczyli. Lockdownami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA