fbpx
niedziela, 19 maja, 2024

172 godziny

Najlepiej wypada w tym aspekcie Szwajcaria, tam na papierkową robotę związaną z VAT poświęcić trzeba jedynie 8 godzin rocznie. To najlepszy wynik spośród krajów OECD. Można powiedzieć, że na ten moment jest to dla nas niedościgniony wzór, do którego jeszcze bardzo daleka droga. Spójrzmy zatem jak sytuacja wygląda u naszych sąsiadów z  byłego bloku komunistycznego. Czeski przedsiębiorca na rozliczanie podatku od towarów i usług poświęca w ciągu roku 102 godziny, słowacki 84, a litewski jedynie 47 godzin.

Co to w praktyce oznacza? Skomplikowany system podatkowy to jedna z zasadniczych barier dla rozwoju biznesu. Prowadzenie działalności gospodarczej nie może polegać głównie na przesiadywaniu nad łamigłówkami podatkowymi, a w Polsce w dużej mierze do tego się to właśnie sprowadza. Według najnowszego rankingu Doing Business publikowanego przez Bank Światowy, aby rozliczyć się z fiskusem polski przedsiębiorca musi poświęcić 334 godziny! Ten czas powinien być przeznaczony na budowanie firmy, tymczasem jest on pochłaniany na zrozumienie zawiłych przepisów. Niestety od lat nic się w tej materii nie zmienia. Polska od dawna znajduje się na szarym końcu tego typu notowań. Jak w takich warunkach ma funkcjonować rodzimy biznes, którego większość stanowią mikro i małe firmy? Dla nich trudne i często zmieniające się regulacje to istny koszmar, a jednocześnie codzienność. Jeśli chcemy uniknąć opisanych w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju pułapek rozwojowych musimy uporządkować i uprościć system podatkowy.

W związku z tym Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa zamierzać zainicjować cykl debat poświęconych podatkom w Polsce. Zamierzamy zdiagnozować najważniejsze problemy, a także zaproponować konkretne narzędzia ich rozwiązania. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że sytuacja nie zmieni się z dnia na dzień. Z drugiej jednak strony nie mamy zbyt wiele czasu, jeśli efektywnie chcemy gonić bogate kraje Zachodu musimy zacząć działać już teraz. Na stole jest m.in. nasza propozycja dotycząca wprowadzenia znanej z VAT metody kasowej do podatku dochodowego od osób fizycznych. Chcemy aby mali polscy przedsiębiorcy byli zobligowani do zapłaty daniny wtedy kiedy sami otrzymają płatność od swojego klienta. Dlaczego mają uiszczać podatek kiedy faktycznie nie osiągnęli przychodu? To wbrew zdrowemu rozsądkowi i elementarnej sprawiedliwości. A dla małych firm to także kwestia zachowania płynności finansowej i w konsekwencji przetrwania na rynku.

Zmiany powinny dotyczyć nie tylko samych przepisów ale także kluczowej dla percepcji podatków relacji podatnik – fiskus. Zdecydowana większość przedsiębiorców chce uczciwe płacić daniny publiczne i woli nie mieć żadnych problemów ze skarbówką. Nie zależy im na niekończących się sporach z fiskusem, nie mają na to ani czasu ani środków. Dążmy zatem do tego aby kiedy nie ma takiej konieczności, współpraca między organami państwa i podatnikami opierała się na współpracy, a nie konflikcie.

Zależy nam aby w planowanej przez nas dyskusji wzięli udział wybitni eksperci i przedstawiciele obozu rządzącego, a także polscy przedsiębiorcy. Taki dobór dyskutantów zaowocować powinien konkretnymi propozycjami. Pierwsza z zapowiedzianego cyklu debat odbędzie się 4 grudnia, o szczegółach poinformujemy Państwa już niebawem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA