fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaEnergetykaBenzyna będzie po 10 zł za litr?!

Benzyna będzie po 10 zł za litr?!

Skutkiem rezygnacji z importu rosyjskiej ropy naftowej mogą być braki paliw na rynku i drastyczny wzrost ich cen.

Premier Mateusz Morawiecki i jego rząd zapowiadają jak najszybsze odejście od rosyjskich surowców, w tym również od ropy naftowej. Przywódcy innych państw Unii Europejskiej są bardziej powściągliwi i chcą sobie dać na to dłuższy czas, aby zapewnić gospodarce surowce z innych kierunków.

Skutek rezygnacji z rosyjskiej ropy będzie katastrofalny dla naszych kieszeni. Jak podaje motoryzacyjny serwic wrc.net.pl, analitycy z firmy badawczej Energy Aspects przewidują, że jeśli rządy nie zdecydują się na obniżki akcyz, podatków itp., to paliwa w Polsce (benzyna i diesel) mogą podrożeć nawet o 50 proc. Oznacza to cenę ok. 10 zł/litr! Wzrosty podobnej wysokości mają dotyczyć cen LPG.

Co więcej, analitycy z Energy Aspects uważają, że nie dość, iż paliwo podrożeje, to może jeszcze zacząć go po prostu brakować.

Czy w ten sposób unijne sankcje bardziej niż w gospodarkę Rosji nie uderzą w Unię Europejską, w tym w Polskę? Czy nie należałoby bardziej racjonalnie podejść do tego problemu, aby chronić własnych obywateli?

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Azja szybciej niż Zachód zwiększa udział OZE w miksie energetycznym

Od 2015 r. Azja szybciej niż Ameryka Północna i Europa zwiększyła produkcję czystej energii elektrycznej i ograniczyła wykorzystanie paliw kopalnych – wynika z danych przeanalizowanych przez Agencję Reutera. Mimo tego Zachód naciska na kraje azjatyckie, by ograniczyły prywatne finansowanie energetyki węglowej.
2 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Nie tylko Konfederacja przeciwko zmianom ustawy wiatrakowej

Nie tylko politycy Konfederacji sprzeciwiają się proponowanemu poselskiemu projektowi nowelizacji ustawy wiatrakowej, wskazując na konkretne zagrożenia z tym związane.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nadchodzi likwidacja samochodów spalinowych!

Podczas sejmowej konferencji prasowej poseł na Sejm Bartłomiej Pejo, przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. obrony kierowców oraz poseł Krzysztof Mulawa z Konfederacji wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planowanej faktycznej likwidacji samochodów spalinowych w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja wzywa UE do przywrócenia zezwoleń dla ukraińskich przewoźników

Politycy Konfederacji wraz z przedstawicielami przewoźników protestujących na granicy spotkali się przed przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, aby wyrazić swoje stanowisko wobec obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

Traktują nas jak trzeci świat

Czy niemiecka firma, wykorzystując swoją niemal monopolistyczną pozycję na rynku usług transportowych, niezgodnie z prawem dyskryminuje Polaka poprzez nieudzielenie mu dostępu do tego rynku?
6 MIN CZYTANIA