fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaBranża węglowa zanika. Pośrednicy zamykają składy

Branża węglowa zanika. Pośrednicy zamykają składy

Składy węgla znikają z mapy Polski – alarmuje „Rzeczpospolita”.

Przedsiębiorcy prowadzący składy węgla nie mają czym handlować. Za pogarszającą się sytuację obwiniają kopalnie oraz dążących do monopolizacji surowca rządzących. „Rzeczpospolita” przypomina, że z końcem lipca Polska Grupa Górnicza rozwiązała dotychczasowe umowy z autoryzowanymi sprzedawcami węgla, a nowa sieć dystrybucji ma pojawić się dopiero za kilka tygodni. Jednak nadal nie wiadomo, jak ona będzie wyglądać ani czym będzie handlować.

Dzisiaj w składach węglowych w Polsce węgla po prostu brakuje, a jeśli już gdzieś się znajdzie, to jest go bardzo mało. Co więcej, PGG przestała sprzedawać surowiec składom węglowym, więc stany raczej się nie poprawią. Sama spółka zapewnia, że chce podpisać nowe umowy z pośrednikami i nie ma zamiaru z nich zrezygnować.

– Branża pośredników węgla wkrótce zniknie z mapy kraju. PGG wypowiada umowy, nie podaje powodów tej decyzji i nie mówi, co dalej. To oznacza, że sektor, który może zatrudniać nawet 40 tys. osób, przejdzie do historii. PGG monopolizuje handel. Widział pan kiedyś piekarnię, która piecze chleb, sprzedaje go i dowozi na drugi kraniec kraju? Z taką sytuacją mamy obecnie do czynienia — powiedział w rozmowie z „Rz” jeden właścicieli składów węglowych z województwa łódzkiego.

Dzisiaj w Polsce jest zarejestrowanych ok. 8 tys. podmiotów handlujących węglem, z czego czynnych w sprzedaży detalicznej jest ok. 4 tys. Wielu z nich grozi zamknięcie, a branża ostrzega, że jeśli tak się stanie, to większość z tych firm na rynek już nie wróci.

Źródło: Rzeczpospolita

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA