fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaChiny mocno inwestują w węgiel

Chiny mocno inwestują w węgiel

Chiny ukończyły budowę pierwszego z czterech zaplanowanych bloków elektrowni węglowej Shanghaimiao. Blok ma moc 1 GW.

Będąca operatorem elektrowni Shanghaimiao kontrolowana przez państwo spółka Guodian Power Shanghaimiao Corporation twierdzi, że technologia, którą dysponuje elektrownia, jest najbardziej wydajna na świecie i charakteryzuje się najniższym wskaźnikiem zużycia węgla i wody.

Według ekspertów chińskiej State Grid Corporation w latach 2021-2025 Państwo Środka planuje wybudować 150 GW nowych mocy opalanych węglem, co da łączną moc na poziomie 1230 GW.

Ponad połowę światowej produkcji energii elektrycznej z węgla wytwarzają właśnie Chiny. Raport Międzynarodowej Agencji Energii szacuje, że w 2021 r. nastąpił wzrost o 9 proc. rok do roku.

Tymczasem Unia Europejska, której udział w światowej emisji dwutlenku węgla wynosi ok. 10 proc., zarzyna własną gospodarkę, by wskaźnik ten zredukować.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA

Korupcyjny handel dyplomami

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali 6 osób. Wśród zatrzymanych są osoby reprezentujące władze warszawskiej uczelni niepublicznej.
< 1 MIN CZYTANIA