fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaCo Polacy myślą o cenach energii?

Co Polacy myślą o cenach energii?

Większość Polaków twierdzi, że ceny energii powinny zostać powiązane z poziomem jej zużycia.

Ankieta Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykazała, że aż 65 proc. Polaków opowiada się za indeksowaniem cen energii do poziomu zużycia na gospodarstwo domowe. Oznaczałoby to, że im większe zużycie prądu przez daną rodzinę, tym większą stawką byłaby objęta energia.

Badanie EBI dowiodło również, że 60 proc. Polaków chciałoby wysoko opodatkować towary i usługi powodujące wysokie zanieczyszczenie, bo w ich opinii wpłynęłoby to na zmniejszenie zużycia energii. Mowa tutaj na przykład o samochodach typu SUV, które mogą mieć większe spalanie od innych, a także o transporcie lotniczym. Z kolei 59 proc. z nas jest przekonanych, że na zmniejszenie zużycia energii pozytywnie wpłynęłoby też obniżenie ograniczeń prędkości na autostradach.

Polacy zostali również zapytani o ewentualne obniżenie temperatury w domach i 24 proc. zgodziłoby się ograniczyć ją do 19°C, co stanowi mniej o 4 pkt proc. wobec średniej UE. Z kolei 24 proc. Polaków przyznaje, że już teraz nie stać ich na standardowe ogrzanie domu.

„Obecnie największym wyzwaniem dla 81% Polaków są skutki zmian klimatycznych, które wpływają na ich codzienne życie. Drugim w kolejności są obawy o skutki gospodarcze i finansowe, kluczowe dla 72% badanych. 83% respondentów uważa, że jeśli w najbliższych latach nie zmniejszymy drastycznie naszego zużycia energii i towarów, czeka nas globalna katastrofa. Jednocześnie 87%uważa, że rząd działa zbyt wolno, a tylko 41% potwierdza, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla” – dodano w opracowaniu EBI.

Polacy generalnie są też przekonani, że rosyjska inwazja na Ukrainę i wynikające z niej konsekwencje powinny być dla nas impulsem do przyspieszenia zielonej transformacji. Taką opinię wyraża 65 proc. z nas.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Orlen chce budować globalną markę i zmienia nazwę

Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna oficjalnie zmieni nazwę na krótszą. Może to nastąpić już za miesiąc.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy chcą rozwijać morską energetykę wiatrową

Polskie przedsiębiorstwa są zainteresowane wspieraniem budowy farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Niektóre z naszych firm już w tym uczestniczą.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rząd przedłuża program Mały ZUS Plus

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o przedłużeniu programu Mały ZUS Plus skierowanego do polskich przedsiębiorców.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

Aptekarze zdecydowanie przeciwni planom rządu

Przedstawiciele sieci aptecznych sprzeciwiają się rządowym planom „doregulowania” ustawy zwanej potocznie „apteką dla aptekarza” i wystosowali już stosowny apel.
2 MIN CZYTANIA