fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCo Polacy myślą o cenach energii?

Co Polacy myślą o cenach energii?

Większość Polaków twierdzi, że ceny energii powinny zostać powiązane z poziomem jej zużycia.

Ankieta Europejskiego Banku Inwestycyjnego wykazała, że aż 65 proc. Polaków opowiada się za indeksowaniem cen energii do poziomu zużycia na gospodarstwo domowe. Oznaczałoby to, że im większe zużycie prądu przez daną rodzinę, tym większą stawką byłaby objęta energia.

Badanie EBI dowiodło również, że 60 proc. Polaków chciałoby wysoko opodatkować towary i usługi powodujące wysokie zanieczyszczenie, bo w ich opinii wpłynęłoby to na zmniejszenie zużycia energii. Mowa tutaj na przykład o samochodach typu SUV, które mogą mieć większe spalanie od innych, a także o transporcie lotniczym. Z kolei 59 proc. z nas jest przekonanych, że na zmniejszenie zużycia energii pozytywnie wpłynęłoby też obniżenie ograniczeń prędkości na autostradach.

Polacy zostali również zapytani o ewentualne obniżenie temperatury w domach i 24 proc. zgodziłoby się ograniczyć ją do 19°C, co stanowi mniej o 4 pkt proc. wobec średniej UE. Z kolei 24 proc. Polaków przyznaje, że już teraz nie stać ich na standardowe ogrzanie domu.

„Obecnie największym wyzwaniem dla 81% Polaków są skutki zmian klimatycznych, które wpływają na ich codzienne życie. Drugim w kolejności są obawy o skutki gospodarcze i finansowe, kluczowe dla 72% badanych. 83% respondentów uważa, że jeśli w najbliższych latach nie zmniejszymy drastycznie naszego zużycia energii i towarów, czeka nas globalna katastrofa. Jednocześnie 87%uważa, że rząd działa zbyt wolno, a tylko 41% potwierdza, że do 2030 r. Polsce uda się znacząco ograniczyć emisję dwutlenku węgla” – dodano w opracowaniu EBI.

Polacy generalnie są też przekonani, że rosyjska inwazja na Ukrainę i wynikające z niej konsekwencje powinny być dla nas impulsem do przyspieszenia zielonej transformacji. Taką opinię wyraża 65 proc. z nas.

ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA